הצלה ממוות בטוח

הסדרה "יריחו" בוטלה על ידי רשת CBS. מדובר בעניין שגרתי: בכל סוף עונה יש כמה סדרות שלא חוזרות. לפעמים זה קורה גם באמצע העונה, בצדק או שלא בצדק. אבל ההחלטה בדרך כלל מבוססת על רייטינג: סדרה עם מיעוט צופים מכניסה מעט כסף מפרסום, ולרשת נגרמים הפסדים. לפעמים גם סדרות רווחיות מבוטלות, אם הרשת מאמינה שתוכנית אחרת תביא יותר הכנסות. אז מה חדש?
"יריחו" לא סבלה מרייטינג נמוך. הוא אמנם לא שבר שיאים, ולא התמודד מול "רוקדים עם כוכבים", אבל בהחלט היה סביר – באזור 9 מליון צופים בממוצע כל שבוע. בעצם, לא כל כך ברור למה היא בוטלה; גם עלויות ההפקה לא היו גבוהות במיוחד. אבל אותם מליוני צופים נאמנים כעסו מאוד על CBS, והתארגנו לפעול למען השבת התוכנית אל המסך. השיטה: כל אחד ישלח חבילה של אגוזים ובוטנים למשרדי CBS (הסיבה נעוצה במשפט שאומר אחד מגיבורי הסדרה בפרק הסיום). כך הוצפו משרדי CBS במאות קילוגרמים של אגוזים מסוגים שונים ומשונים. בתוך כמה ימים נכנעו המנהלים, והבטיחו להחזיר את "יריחו" לחיים באמצע העונה הבאה, ל-7 פרקים לפחות.

אז מה קרה כאן? CBS לא רגילה להתארגנויות כאלה של מעריצים. בדרך כלל הרשת "נהנית" מצופים בעלי הגיל הממוצע הגבוה ביותר בין רשתות הטלויזיה (נדמה לי שזה באזור 59, אבל לא הצלחתי לאמת את זה). הצופים המבוגרים מחבבים את הדרמות הפרוצדורלית (משטרה, עורכי דין וכו') הנפוצות בלוח המשדרים שלה; אלה לא האנשים שמציפים את הפורומים והבלוגים, ומתארגנים למחאות ציבוריות. אלה גם לא האנשים שעושים שימוש נרחב במקליטי-וידאו (דוגמת TiVo) – וזו עשויה להיות נקודה חשובה.

באופן מסורתי, רוב ההכנסות מפרסום מגיעות מתוכניות הפריים טיים: מ-8 בערב ועד 11 בלילה. כל צופה יכול, ברגע נתון, לצפות בתכנית טלויזיה אחת בלבד. חברות המדרוג בודקות איזו תוכנית הוא רואה, ומחשבות את ציון הרייטינג, ה-share, ומספר הצופים. אבל יותר ויותר אנשים מצטיידים במקליטי וידאו דיגיטליים, ויכולים לראות תוכנית אחת ולהקליט שתיים אחרות בו זמנית. מזה מספר חודשים שחברת המדרוג "נילסן" מספקת נתונים על האנשים האלה, מה הם מקליטים ומה הם רואים. האם יתכן ש-CBS העדיפו להתעלם, מתוך מחשבה שצעירים הם במיעוט בין הצופים שלה?

אזכיר עוד שלוש דוגמאות מהתקופה האחרונה, של סדרות שניצלו מן הגרדום, או אפילו מתו וחזרו לתחיה. הראשונה היא "איש משפחה", שמכירות DVD אדירות שיכנעו את הרשת להחזירה לחיים ולהפיק עונה חדשה. מאז כבר הופקה עונה נוספת והיא תחזור גם בעונה הבאה. השניה היא "פיוצ'רמה", שמעריציה הגיקים הקיצוניים הפיחו בה חיים בשידורים החוזרים, והיא תחזור לפרקים חדשים בקרוב – 5 שנים אחרי שידור הפרק האחרון. והשלישית היא "פיירפליי", שמעריציה הפעילים ומכירות DVD היסטריות שיכנעו את אולפני "יוניברסל" להפיק סרט באורך מלא, בהשתתפות כל השחקנים המקוריים ובבימוי יוצר הסדרה, הממשיך את העלילה המקורית. כידוע, כל שלוש הסדרות האלה שודרו ברשת פוקס.

גלקטיקה – הסוף קרוב

בסוף השבוע הודיעו מפיקי הסדרה "באטלסטאר גלקטיקה" כי העונה הרביעית המתקרבת תהיה האחרונה. שימו לב – מפיקי הסדרה, ולא הרשת המשדרת, ערוץ SciFi. בהודעה נאמר כי ההחלטה נובעת משיקולים אמנותיים, וכי מראש זו היתה סדרה המתוכננת עם התחלה, אמצע וסוף, ואין להם רצון לגרור אותה עוד ועוד. עם זאת, צפויה לעלות בערוץ סדרה-בת בשם "קפריקה" שתתאר את ההתרחשות לפני תחילת המלחמה עם הסיילונים.

"באטלסטאר גלקטיקה" אולי נשמע כמו שם של סדרה לבני עשרה בעלי כישורים חברתיים מוגבלים, אבל למעשה זו אחת הסדרות הטובות ביותר בטלויזיה כיום, וכבדה כאגרוף-ברזל של סיילון. תסריטים ברמה הגבוהה ביותר, כמו גם משחק מעולה והפקה מושקעת ביותר הפכו אותה לחביבת המבקרים והצופים גם יחד (זו הסדרה הנצפית ביותר בערוץ SciFi). למרות זאת, היא זכתה להתעלמות מוחלטת (מלבד כמה מועמדויות טכניות) מצד האקדמיה לטלויזיה, המחלקת את פרסי האמי. זה בהחלט מתיישב עם גל הסדרות על גבול הפנטזיה-מד"ב-על טבעי שיש כיום, שמפיקיהן נואשים להכריז שהן בכלל לא סדרות מדע בדיוני; "אבודים" היא הדוגמה הבולטת ביותר. זה מצער אותי, כי קיוויתי שגלקטיקה תחזיר למד"ב קצת מהכבוד האבוד שמגיע לז'אנר הזה. לא נראה לי סביר שהוא ישאר בתחום הבלעדי של מטורפי סטאר-וורס החוגגים בימים אלה 30 שנה להיווסדם, ושל אויביהם המושבעים, הטרקיז.