השביתה כמעט נגמרת

אנחנו כנראה שעות ספורות לפני סיום שביתת התסריטאים בהוליווד, הנה עדכונים לגבי גורלן של הסדרות שהושבתו. חלק יחזרו עוד העונה, חלק רק בעונה הבאה – אולי אפילו רק ב-2009.

אבודים: הופקו 8 פרקים, והצוות כולו מוכן להמשיך בצילומים. יש סיכוי שיופקו גם ה-8 הנותרים בעונה זו. השאלה היא, מי יזכה בסלוט המבוקש של יום חמישי בתשע בערב – כי גם האנטומיה של גריי תחזור למסך.
צ'אק/נערת הרכילות: Gossip Girl היא הסדרה החמה ביותר של ערוץ CW, והיא מייצרת המון באז (ואחוזי צפיה, והכנסות…) – ולכן הרשת תלחץ להפיק כמה שיותר פרקים. צ'אק תחזור כנראה לעונה שניה בסתיו.
על-טבעי: גם Supernatural היא סדרה חשובה מבחינת ערוץ CW, כנראה שיופקו עוד 3-4 פרקים העונה.
גיבורים: ככל הנראה לא יופקו עוד פרקים העונה, והמשך העלילה הנוכחית יוקרן רק בסתיו. גם לצוות נאמר שככל הנראה ההפקה לא תשוב בקרוב, וזה כנראה מפני שהכותבים זקוקים לזמן כדי לגבש את קו העלילה.
האנטומיה של גריי: יופקו עוד מספר פרקים, שיוקרנו באפריל-מאי.
המשרד : NBC אוהבים את הסדרה הזו, ונראה שיופקו לפחות עוד 6 פרקים העונה – ואולי יותר, אפילו 10.
24: הופקו 12 פרקים מהעונה השביעית, ומכיוון שרשת פוקס נוהגת לשדר את כל 24 הפרקים ברצף, נראה שהסדרה תשוב למסך רק בינואר 2009.
באטלסטאר גלקטיקה: העונה הרביעית והאחרונה כנראה תפוצל לשני חלקים עם הפסקה ביניהם. עד עתה הופקו 10 פרקים, שיתחילו ב-4 באפריל. החלק השני יופיע מתישהו בין הסתיו הקרוב לתחילת 2009.
עקרות בית נואשות: יופקו עוד 6-7 פרקים העונה – ABC זקוקה לה על המסך בזמן ה-sweeps במאי.

מקור: קריסטין ב-E!online.

דברים שאפשר לעשות בלינוקס, ולא בשום מערכת אחרת

האפולוגטים של לינוקס בדרך כלל מתרכזים בזה שאפשר לעשות בלינוקס כל מה שאפשר לעשות בווינדוס או במק. למרבה הצער, במקרים רבים גם הפיתוח בלינוקס נראה ככה: ניסיון להדביק את הפער ולהעתיק את התכונות הפופולריות שיש במערכות ההפעלה, ובתוכנות המסחריות. לישראלי המצוי, שממילא "משיג" את מערכת ההפעלה שלו, את אופיס, את פוטושופ וכו', אין כלל עניין בהיותה של סביבת לינוקס פתוחה וחינמית. זו הסיבה שהמאמר הזה עניין אותי: הוא מביא את היתרונות הבנויים עמוק בתוך הארכיטקטורה של לינוקס, שספק אם אפשר להעתיק אותם למערכות אחרות.

תרגמתי מהמקור: פוסט של מתיו הלמקה שמצאתי בחפרן.
תורגם על פי רשיון Creative Commons: By-NC-SA 3.0.

עם לינוקס אני יכול:

 1. לשדרג לגרסה החדשה ביותר של מערכת ההפעלה, חינם ובצורה חוקית.
 2. ליהנות מזה שהגרסה החדשה ביותר של מערכת ההפעלה רצה יותר מהר מהגרסה הקודמת, על אותו מחשב.
 3. להתקין ולהחליף סביבות גרפיות שונות, אם ברירת המחדל לא מוצאת חן בעיני.
 4. להתקין עשרים תוכנות בפקודה אחת.
 5. לסדר כך שהמערכת תעדכן את כל התוכנות המותקנות אצלי אוטומטית.
 6. להתקין כמה מחשבים מאותו עותק של מערכת ההפעלה בלי לדאוג לרשיונות או למפתחות.
 7. לתת לאחרים העתקים ממערכת ההפעלה, בלי חשש מעבירה על חוק מדינה או כלל מוסרי כלשהו, מפני שזו בדיוק הכוונה.
 8. ליהנות משליטה מלאה על המחשב שלי, ולדעת שאין שם בפנים איזו דלת אחורית שהוכנסה לשם על ידי מיקרוסופט, אפל, ממשלת ארה"ב או מי יודע מי.
 9. לעבוד בלי להזדקק לאנטי וירוס/אנטי רוגלות, ולא לאתחל את המחשב במשך חודשים, למרות שכל התיקונים/עדכונים מותקנים באופן סדיר.
 10. לעבוד על המחשב מבלי לעשות איחוי דיסק (defrag) אף פעם.
 11. לנסות תוכנה חדשה, להחליט שאני לא מעוניין ולהסיר אותה, ולדעת שלא נשארו לי כל מיני שאריות ברג'יסטרי, שמצטברות שם ומאיטות לי את המחשב.
 12. לעשות טעות נוראית שמחייבת התקנה מחדש, ולהספיק לעשות את זה תוך שעה – מפני ששמתי את כל הקונפיגורציה והמידע שלי על מחיצה נפרדת ממערכת ההפעלה.
 13. להפעיל את המחשב ולקבל שולחן עבודה עם כל האפקטים הגרפיים המגניבים של ויסטה, על מחשב בן 5. תוך 40 שניות, כולל הזמן שלוקח להקליד שם וסיסמה.
 14. לעשות התאמה אישית לכל מה שאני רוצה, באופן חוקי, כולל התוכנות שאני משתמש בהן. אם אני רוצה, אני יכול אפילו לשלוח אימייל לכותבי התוכנות ולשאול שאלות, להעלות רעיונות, ולהשתתף בעיצוב ופיתוח הגרסה הבאה.
 15. להחזיק ארבעה (ויותר) חלונות של מעבד תמלילים, נגן מוזיקה, לשחק עם האפקטים של שולחן העבודה ועם החלונות השקופים, פיירפוקס, מסרים מידיים ואימייל, בלי שהמחשב יהיה איטי מכדי להשתמש בו.
 16. ליצור (בפקודה אחת) רשימה מלאה של התוכנות המותקנות במחשב, לגבות אותה עם תוכן ספריית הבית שלי (ו-etc/), ומתוך הגיבוי הקטן הזה לשחזר את המחשב שלי בצורה מושלמת, בכל מקום ובכל זמן, בקלות.
 17. להשתמש במספר שולחנות עבודה בו-זמנית, או אפילו לאפשר לכמה משתמשים לעבוד על אותו מחשב בו-זמנית.
 18. לשנות גודל של מחיצה על הדיסק בלי למחוק אותה ובלי לאבד את המידע השמור עליה – בלי לקנות תוכנת צד שלישי.
 19. להשתמש באותה חומרה במשך 5 שנים בלי שיהיה צורך להחליף אותה. יש לי (לכותב. ר"ש) מחשב בן 10 שנים, המריץ לינוקס, והוא בהחלט שימושי.
 20. לגלוש באינטרנט בזמן שאני מתקין את מערכת ההפעלה!
 21. להשתמש כמעט בכל סוג של חומרה, כשהדרייברים המתאימים מגיעים עם מערכת ההפעלה, בלי שאני צריך לשוטט באינטרנט בנסיון למצוא דרייבר.
 22. להשיג את קוד המקור לכל מה שאני מריץ, כולל גרעין מערכת ההפעלה ורוב התוכנות המותקנות.

עד כאן הפוסט של מתיו. חלק מהדברים לא רלוונטיים להרבה אנשים. חלק לא מעניינים את מי שרגיל להוריד את התוכנות שלו ולא לשלם עליהן. אבל אני חושב שכל אחד יכול למצוא משהו שמאוד יעניין אותו – בשבילי זה מספר 16, שמצטייר במוחי (הקודח) כמין זרע שאני יכול לשים בעציץ ולקבל את המחשב שלי בצורה מושלמת עם כל התוכנות והקונפיגורציה. וכל זה מגיבוי של כמה מגה, שאני יכול להחזיק על הדיסק און קי. (ועכשיו כשאני חושב על זה, אפשר להחזיק שם גם ISO של אובונטו, ואז זה ממש ערכת הישרדות).