משבר בהרכבה עצמית

צהובון שוודי מפרסם כתבה שולית במדור התרבות שלו. הכתבה, המפוקפקת מבחינה עיתונאית, נותנת במה לאחת השמועות המופרכות שרצות בעזה לגבי הצבא הישראלי: שצה"ל גונב איברים מגופות פלסטינים ומוכר אותם. כידוע, יש כל מיני שמועות שמסתובבות שם – שהישראלים מפיצים מחלות, משתמשים בפגזים רדיואקטיביים, וכמובן האגדה על הרעלת יאסר ערפאת; אבל הכתב השוודי מצא את השמועה הזו ופרסם אותה. לא חשוב שמדובר בעיתון לא אמין במיוחד; לא חשוב שעיתונים אחרים בשוודיה תקפו את הכתבה על חוסר מהימנותה; ממשלת ישראל קפצה על ההזדמנות והודיעה לכל העולם שהשוודים אנטישמים נורא. ממשלת שוודיה, מצידה, סירבה להתנצל (למרות שאיש לא דרש זאת) והודיעה כי יש בארצה חופש עיתונות (למרות שאיש לא ערער על זה).

האמת, די ברור למה לנתניהו דחוף לעשות הר מהעכבר השוודי הזה. רק עכשיו הוא נכנע לאובמה, והוא סופג אש מכיוון המתנחלים ומאנשי הימין בממשלתו ובמפלגתו. וחוץ מזה יש לו את בוגי שפולט שטויות וגל פשע נוראי עם המון ביקורת ושפעת החזירים. עדיף שתשומת הלב תופנה לשוודים האנטישמים שרוצים לכלותנו, ובכלל יש שם המון פלסטינים ומוסלמים שמשתלטים להם על ערבות הקרח. הכי טוב להמשיך ולנפח את השטות הזו, וללבות את היצרים הלאומיים. זה טוב כמעט כמו מלחמה.

והשוודים? מבחינתם זה נוח מאוד. השמאל בשוודיה חזק ואהדתו נתונה לפלסטינים הכבושים, וכמובן שהאוכלוסיה המוסלמית הרבה שם איננה בדיוק ציונית. העמדה של ממשלת שוודיה בהחלט מקנה לה נקודות זכות בקרב הבוחרים, וכמובן שעמידה על עקרון חופש הדיבור והעיתונות – אפילו שאינו רלוונטי – תמיד טובה (חוץ מבישראל. כאן כולם אוהבים סתימת פיות וצנזורה). בשוודיה אין גוש של נוצרים אוונגליסטים קיצונים אוהבי ישראל; אין לובי יהודי חזק; ואין רגשות-אשם ממלחמת העולם השניה. התוצאה היא, שאם יש הזדמנות להתעמת עם ישראל, כדאי לנצל אותה.

אז לפני שאתם רצים להחרים חברת רהיטים זולים שאין לה בכלל קשר לעניין, אולי כדאי לחשוב מי משתמש בהמון העצבני לצרכיו הפוליטיים, ומי מרוויח מהסיפור המגוחך הזה.