דרופ דה פיילוט

בעוד כשבוע, ב-1 בנובמבר, יתחיל שלב הפיילוט בהקמת המאגר הביומטרי. פקידי משרד הפנים יציעו לכל אדם המחדש (או מוציא לראשונה) תעודת זהות להיכלל במאגר ולקבל תעודת זהות ביומטרית ממוחשבת. בשלב זה, אפשר עדיין לסרב להיכלל במאגר, ואני ממליץ לכל אחד לעשות זאת; ויש הרבה אחרים שפועלים כדי שכמה שיותר אזרחים יסרבו להיכלל במאגר כשיציעו להם. אבל המחשבה כאילו אם מספיק אנשים יסרבו (או אחוז גדול מספיק מהאזרחים יסרב) יכריזו על הפיילוט כנכשל ולא יעברו לשלב המנדטורי – מוטעה, לדעתי, לחלוטין. כמות האנשים שיסרבו להיכלל אינה רלוונטית להחלטה להמשיך בתכנית המקורית, לפיה יאולצו כל אזרחי המדינה (ומן הסתם גם תושבים ותיירים) לתת את המידע הביומטרי שלהם לרשויות.

הסיבה היא טכנית ופרוזאית לחלוטין. מי שיעיין בפרוטוקולי הועדה יראה שהפעילים שניסו להניא את ח"כ מאיר שטרית מכוונתו להחליט על דעת עצמו בלבד וללא מתנגדים על הקמת מאגר ביומטרי, ובראשם ערן ורד ויהונתן קלינגר, דרשו לכלול בתכנית מדדים להצלחת הפיילוט. שטרית התנגד, בטענה שהפיילוט איננו ניסוי מדעי. והוא התכוון לזה: מטרת הפיילוט מעולם לא היתה לבדוק האם האזרחים מעוניינים במאגר ביומטרי, או אם הם ישתפו עמו פעולה מרצונם החופשי. המטרה היתה פשוטה: לבחון את האמצעים האלקטרוניים, את מערכות המחשב, את תפקוד הפקידים בלשכות מנהל האוכלוסין, את הפקת התעודות וכו' וכו'. פיילוט טכני לחלוטין, שאיננו יכול להיכשל. אם יש מערכות שאינן פועלות כשורה הן ישופרו; אם הפקידים לא תודרכו כראוי הם יעברו הכשרה נוספת. אבל הפיילוט יסתיים ואז יחל השלב השני בו כל האזרחים יחוייבו להשתתף, ואין שום משמעות לכמה אזרחים יסרבו להשתתף בשלב הראשון.

על כן, אל תצפו שמאיר שטרית יעלה על דוכן הכנסת, מוכה וחבול, ויכריז שבגלל ש-70% מהאזרחים סירבו להשתתף בפיילוט, הוא נכשל, ולכן הפרויקט מבוטל. יותר סביר שיהיה איזה ספין על כך ש-70% מהאוכלוסיה מושחתים ופוחדים משלטון החוק. אם רוצים לבטל את המאגר, המאבק חייב להיות במישור הפוליטי והציבורי. אם תרצו, צדק חברתי הוא גם להפסיק לראות באזרחי המדינה קבוצה של עבריינים בפוטנציה שיש לשמור עליהם כמו על אסירים בחצר הכלא. אבל תוצאות הפיילוט – יהיו אשר יהיו – תמיד יובילו להמשך הפרויקט מבחינתו של שטרית. ואגב, אני צופה שהוא יעשה הכל כדי שכלל לא יפורסם אחוז המסרבים להשתתף בפיילוט. אולי אפילו יודלף נתון שקרי שהעיתונות תאחז בו ולא תטרח לבדוק את אמינותו.

חשוב לשכנע אנשים רבים ככל האפשר לסרב להיכנס למאגר, לטובתם (כי אפילו במקרה הטוב ביותר, המידע הזה יכנס לארכיון כלשהו ולא ימחק לעולם). אבל לא זה מה שיגרום לביטול המאגר. צריך להמשיך לנהל מאבק בלי קשר. מצד שני, בהפגנות נגד המאגר עד היום היו כמה מאות אנשים. אם חצי מיליון מפגינים לא הזיזו את הממשלה האטומה שלנו ממקומה, אז מה כן?