פחד ותיעוב בגיימספוט

Gamespot הוא אתר משחקים, מהותיקים והרציניים ביותר. הוא נחשב למקור אמין למידע, ביקורות וחדשות בתחום המשחקים, ל-PC, לקונסולות הגדולות וגם לניידות. ביקורת טובה בגיימספוט יכולה למכור עשרות ומאות אלפי עותקים ממשחק; לחילופין, ביקורת גרועה יכולה להוריד לטימיון השקעה של מיליונים בפיתוח משחק.

בשבוע שעבר פורסמה באתר ביקורת שלילית על המשחק Kane & Lynch. מדובר במשחק יריות מגוף שלישי, מאת מפתחי סדרת הלהיט "Hitman" ובהפצת ענקית המשחקים Eidos. המשחק סובל, ככל הנראה, מפגמים רבים שפוגעים בהנאה וגורמים לתסכול, כמו גם מתסריט גרוע ומדמויות שאי אפשר לאהוב. המבקר היה ג'ף גרסטמן, שעובד בגיימספוט זה 11 שנים; הוא כתב את הביקורת ואף מופיע בעצמו בסרטון בו הוא מראה קטעים מהמשחק ומקריא חלקים מהביקורת. המשחק זכה לציון החלש 6.0.

אך בצירוף מקרים (או שלא), גרסטמן פוטר אחרי העלאת הביקורת לאתר, טקסט הביקורת שונה והוידאו הוסר מהאתר. בצירוף מקרים נוסף (או שלא), באותו יום עלו פרסומות-ענק למשחק – למעשה, עיצוב העמוד הראשי שונה לטובת הלוגו והגרפיקה של Kane & Lynch. הבלוגוספירה החלה רוחשת בעניין, וכך גם Digg וסלאשדוט. עובדים ועובדים-לשעבר של גיימספוט החלו לתאר את הדרדרות האיכות העיתונאית של המערכת, מאז נקנתה על ידי CNet: העורך הראשי האהוב גרג קסאבין התפטר ועבר לאלקטרוניק ארטס; מחליפו הוא אדם חסר כל נסיון עריכה, ולמעשה הוא רק מנהל ("חליפה" כי שכתוב במקור) שיש לו עניין בצד הכלכלי בלבד; אנשי המכירות – שמוכרים את שטחי הפרסום באתר – קיבלו השפעה בהחלטות מערכתיות. הדעה הכללית של הגולשים היתה: גיימספוט איבד כל אמינות, אי אפשר להאמין לביקורות המוכתבות על ידי המפרסמים.

היום, גיימספוט מפרסמים הכחשה גורפת, אך טוענים שמסיבות חוקיות, אין באפשרותם לפרסם את סיבת פיטוריו של גרסטמן. "לטובת השקיפות" הם העלו שוב את הוידאו לאתר, תוך שהם מתרצים את הסרתו באיכות סאונד נמוכה, ומכיוון שגרסטמן פוטר, לא ניתן היה לצלם אותו שוב. אפשר לשמוע את בעיית הסאונד בסרטון, אבל היא די שולית, במיוחד מכיוון שהסרטון ממילא מתרכז בקטעי אקשן מהמשחק. וכאילו כל זה לא מספיק, אתר ג'ויסטיק מפרסם השוואה בין הטקסט המקורי של הביקורת (כפי שנמצא במטמון של גוגל) ובין הטקסט שנמצא כעת באתר. בניגוד לטענת גיימספוט, הטון הכולל של הביקורת מותן מאוד ונוספו אלמנטים חיוביים.

בסופו של דבר, נראה שלגיימספוט צפויה עבודה קשה בניסיון לשחזר את האמינות שהיתה לו. אבל למרות כל מה שפורסם עד עכשיו, קשה לקבוע: האם ג'ף גרסטמן אכן פוטר בגלל דרישת Eidos? האם קורה לגיימספוט מה שקורה לפרסומים עיתונאיים רבים אחרים – כניעה לתכתיבי המפרסמים ופגיעה באמינות? וכל זה, זמן כל כך קצר לפני ספיישל סוף השנה שלהם – סרטון של שעה בו הם מעניקים פרסים למשחקים הטובים (והגרועים) של השנה. מעניין אם בספיישל, Kane & Lynch יהפוך פתאום למשחק מעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *