מַתְכּוֹנֶת חירום

אתמול היה יום שלישי של טלאים, או כמו שאומרים באנגלית Patch Tuesday, הלא הוא היום בחודש בו מיקרוסופט מפיצים תיקונים קריטיים לווינדוס. היו שני עדכונים, התקנתי אותם. אבל – וברור שיש איזה אבל – המחשב שלי מתוסבך. מותקן לי גם לינוקס, ולכן אני לא משתמש ב-boot loader של מיקרוסופט, אלא ב-GRUB. ומסיבה כלשהי, העידכונים האלה של מיקרוסופט גמרו עליו סופית. Error 17 בעליה. זהו, אי אפשר להעלות שום מערכת הפעלה.

אחרי יום של עבודה עם ה-LiveCD של אובונטו (מציל חיים ממש. אבל אין עברית), וחיפושים בגוגל על פתרונות אפשריים (איזה מזל שיש ראוטר שמתחבר לאינטרנט ולא צריך לארגן חייגן כבלים בלינוקס), הציע לי מישהו שיטה מבית הספר הישן: לעלות מדיסקט ולהשתמש ב-FDISK כדי לשחזר את ה-MBR. אלא שאין לי דיסקטים כבר שנים. מה שיש, לעומת זאת, זה איזה תקליטור-חירום שהורדתי פעם. אפשר לעשות ממנו boot והוא מכיל מגוון תוכנות לגיבוי, שחזור, טיפול במחיצות ושאר דברים שאדם מתעסק בהם בזמן שהוא ממלמל לעצמו "הכל בסדר, לא הלך המחשב, הכל בסדר, שיט למה לא עשיתי גיבוי, אני אצליח לתקן, יהיה בסדר."

למרבה הצער, התיקון רק החזיר את ה-loader של מיקרוסופט. אז ווינדוס עולה יפה, אבל האובונטו היקר שלי לא נגיש כרגע. אז אם יש למישהו טיפ לשחזר את GRUB בלי להתקין לינוקס מחדש, אני אשמח לשמוע. אגב, אני בטוח שאפשר לקנפג את ה-boot loader שיעלה לינוקס. זה הארד-קור.

6 תגובות בנושא “מַתְכּוֹנֶת חירום”

 1. הממ, תעלה את המחשב עם live cd של אובונטו

  פתח מסך טרמינל ותקליד:

  sudo grub

  root (hd0,1)

  setup (hd0)

  quit

  (אני יוצא מנקודת הנחה שהלינוקס מותקן על המחיצה הראשונה בכונן הראשי, אם זה לא המצב אתה יכול לנסות את הקישור הזה.

 2. יואב: אל תצחיק. הוא מותקן על הכונן הלוגי התשיעי, במחיצה המורחבת, בדיסק המשני של ה-IDE הראשי. אמרתי לך: מתוסבך.

  חזי: לא דאגתי, גם ככה להתפרס על כל כך הרבה מחיצות היה בעייתי, ראה תשובתי ליואב. אבל זה לא שיש לי שם מסמכים חשובים מי יודע מה… עיקר העבודה שהשקעתי היתה בקונפיגורציה.

 3. על רגל אחת:

  לוקחים לייב סידי, מאונט של הROOT והBOOT שלך, CHROOT לתוכם, ומריצים GRUB-INSTALL עם שם המחיצה או הדיסק שאתה רוצה לדרוס. סביר להניח שאחד משני המקרים קרה:

  * הגראב הותקן בMBR שנדרס וידע לשרשר לחלונות.

  * הגראב הותקן באחת מארבע המחיצות הראשיות וצריך רק להעביר את דגלון הBOOT בטבלת המחיצות לאותה מחיצה.

  אם מה שכתוב כאן למעלה זה סינית בשבילך, אני יכול לעזור לך בדואר יותר מקרוב.

  לגבי שרשור מהבוט-לואודר של חלונות, זה די פשוט עם כלי שנקרא BOOTPART (חינם, חפש בגוגל), וקובץ שמדמה דיסקט עם GRUB מותקן עליו. לא מת על השיטה אבל עובד איתה במקומות מסוימים, חלק ויפה.

 4. זה לא סינית, אני אנסה את זה.

  בעניין השני, חשבתי שאולי אפשר לעשות את זה רק על ידי קונפיגורציה, ולא צריך ממש להעלות את GRUB. זה כי פעם היה לי מחשב עם כל מיני גרסאות ווינדוס שה-loader ידע להעלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *