האקינג של ניידות המספרים

מאז ה-1 בדצמבר 2007 קיימת בישראל האפשרות לניוד מספר הטלפון. כמו שהרוב כבר יודעים, אפשר לעבור מחברה סלולרית אחת לשניה ולשמור על אותו מספר טלפון, כולל הקידומת. קצת פחות מודעים לזה שאותו דבר ניתן לביצוע בין חברות הטלפון הקווי – בעצם, לא כולם מודעים לזה שיש יותר מחברה אחת לטלפון קווי: חוץ מבזק, אפשר לעשות היום קו טלפון אצל הוט (קידומת 077) על גבי תשתית הכבלים, וגם אצל 012 קוי זהב (קידומת 072) על גבי האינטרנט המהיר שלכם.

ניקח לדוגמה את מושיקו השובב, שגר בירושלים ויש לו קו טלפון של בזק, עם קידומת 02 כמובן. הוא יכול להתנייד להוט או 012, ולשמור על אותו מספר, כולל הקידומת. אבל מהרגע שהוא בהוט, אין כבר חשיבות לזה שהוא גר בירושלים – הרי הוט פרושים בכל הארץ באותה קידומת. כעבור חודש, עובר מושיקו דירה לתל אביב הלחה, ומבקש מהוט להעביר את החיבור שלו לדירה המתפוררת באבן גבירול. יצא שמושיקו גר בתל אביב ויש לו מספר טלפון שמתחיל ב-02. איזה האקר. ואם זה לא מספיק, הוא יכול להתנייד חזרה לבזק ולשמור על אותו מספר, והרי לכם קו של בזק בתל אביב שהקידומת שלו היא 02.

כל זה רק כדי לומר שעכשיו, בעצם, לאזור חיוג כבר אין שום משמעות. נדמה לי שבזק כבר לא גובים יותר כסף על שיחות בין עירוניות, וממילא הם סובלים מירידה מסיבית בנפח השיחות, לטובת חברות הסלולר; ועכשיו, בגלל הניידות, גם קידומת של מספר סלולרי כבר לא מעידה לאיזו רשת שייך המנוי. למה לא נוותר על הקידומת הזו לגמרי וזהו? לכל היותר, אפשר לשמור על שתי קידומות – אחת לקוויים ואחת לסלולריים, בגלל הבדלי התעריפים.

8 תגובות בנושא “האקינג של ניידות המספרים”

 1. זה לא בדיוק המצב – המפעיל קולט את המנוי כשהוא עדיין באזור הנכון, ורק אחר-כך הוא עובר לאזור השני. בכל מקרה, מדובר בתקנה ולא בבעיה טכנית, וזו בדיוק הנקודה של הפוסט: מהבחינה הטכנית, אין לאזור חיוג משמעות.

 2. בזק מתכננת כבר הרבה זמן לעבור לאזור חיוג אחד, אבל יש להם בעיות טכניות כאלה ואחרות.

  נדמה לי שבחלק מהסוויצים שלהם יש מגבלה על אורך המספר

 3. מאז ביטול התעריפים השונים בהתקשרות בתוך איזור החיוג ומחוצה לו, התבטלה גם כל המשמעות שלהם, למעט קטלוג המספרים תחת אינדקס מסויים (אשר באופן היסטורי הוצמד למיקומו הגיאוגרפי של המנוי).

 4. גם אם לאיזור החיוג כבר אין משמעות – למחיר יש.

  אם למנוי מסויים יש גם קו של בזק וגם קו של הוט (נגיד ששניהם ב-02) – חיוג מ-02 אחד (הוט) ל-02 השני (בזק) יהיה יקר או זול יותר מחיוג בכיוון ההפוך בין אותם שני מספרים! כלומר – מתחיל להיות חשוב מי מחייג למי ולא הקידומת או המספר עצמו.

  במצב של היום אתה יכול לחייג מ- אחד 02 ל-02 אחר ולשלם מחיר גבוה בהרבה אם תחייג ל-02 אחר של אותו המנוי (קו אחד של בזק, קו אחד של קווי זהב – מחירים שונים לאותה קידומת, אותו מנוי ואותה דירה!)

 5. צודק. וזה מה שקורה היום אם אתה מנוי אורנג' ומחייג לחבר שלך שהיה באורנג' והתנייד למירס (לא חכם) – יש לו אותה קידומת אבל אתה משלם הרבה יותר.

 6. רואה שחורות: לפני מה שהיה כתוב בכתב די קטן על החשבונית האחרונה של אורנג', ברגע שמחייגים למספר 054 שעבר ניוד, נשמע צפצוף שמסמל את העובדה שהמספר לא באמת ברשת אורנג' ואפשר במשך שנייה או 2 לנתק לפני החיוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *