באפי חיה וקיימת

1. מציאות
בפסטיבל הטלוויזיה המתרחש באמשים אלה בפיילי סנטר בלוס אנג'לס, התכנס השנה פאנל היסטורי: איחוד של צוות הסדרה באפי קוטלת הערפדים. השתתפו: שרה מישל גלר (באפי), ניקולס ברנדון (זאנדר), כריזמה קרפנטר (קורדליה), ג'יימס מארסטרס (ספייק), אמבר בנסון (טארה), סת' גרין (אוז), אמה קולפילד (אניה) ומישל טרכטנברג (דון). אבל אלה רק השחקנים – עוד היו שם דייויד גרינוולט (ממפיקי הסדרה שהפך למפיק האחראי בסדרה "אנג'ל"), מארטי נוקסון (שקיבלה את תפקיד ה-showrunner בעונות האחרונות), וכמובן, איש העל, יוצר הסדרה ג'וס ווידון. הנחה מאט ראוש מ-TV Guide.

על מה דיברו? בעיקר על ההתחלה. שרה גלר דיברה על זה שג'וס הכריח אותה לעשות 11 אודישנים, ועל החברים שלה שריחמו עליה, בגלל שקיבלה תפקיד בסדרת אמצע-עונה (כלומר, מחליפה סדרה אחרת שבוטלה), בערוץ טלויזיה שאיש לא שמע עליו (The WB), ומתבססת על סרט אימה קומי כושל – כל זה אחרי שזכתה באמי על משחקה בסבוניה All My Children. דיברו גם על הקושי ביצירת הפרקים המיוחדים: הפרק המוזיקלי, בו כולם חששו לשיר כי אף אחד מהצוות, בעצם, לא היה זמר מקצועי. על הפרק "הס", בו יש 28 דקות ללא דיבור כלל, וכמה קשה לתזמן את המשחק כשאין דיאלוג. ועל הפרק המזעזע "הגופה", הקושי להעביר את רגשות הדמויות, ועל המונולוג המפורסם של אניה, שדת-נקמה, שלא מסוגלת להבין כיצד – ולמה – בני אדם מתאבלים.

יש ברשת (כצפוי) סיקור בלי סוף של האירוע. לייב-בלוג מפורט מהאירוע ב-Futon Critic נותן תמונה מלאה באמת, עם כל הציטוטים. יש גם הקלטה באיכות בינונית בבלוג Joss'd. עוד לא מצאתי וידאו שלם של כל האירוע – הפיילי סנטר נוקט במדיניות תמוהה-משהו של שחרור סרטון קצר, והבטחה שמי שיבוא למוזיאון יוכל לצפות בפאנל המלא. אפילו CNN דיווחו על המאורע, ובנימה רצינית למדי. משום מה אני לא רואה את ידיעות מפרסמים דבר כזה.

2. דמיון
צמאונם של המעריצים אינו יודע רוויה, וזה כשנה מפרסמת חברת "דארק הורס" קומיקס תחת הכותרת "באפי, עונה שמינית". ג'וס ווידון עצמו כתב את הפרקים הראשונים, והוא ממשיך להתוות את הכיוון הכללי גם עבור הכותבים האחרים. בינתיים כתבו בריאן ק. ווהן (אושיית קומיקס בזכות עצמו, שכתב עבור רוב הדמויות הידועות של מארוול ו-DC, כולל באטמן ואקס-מן), וכן דרו גודארד, שהיה כותב צעיר בצוות של באפי, ומאז עבר לסדרה "אבודים" והספיק גם לכתוב את התסריט לסרט Cloverfield.

הקומיקס ממשיך באופן ישיר את עלילת הסדרה, ולמרות השינוי הקיצוני במדיום, אפשר לראות שם קצת מהדיאלוג המבריק והחשיבה המקורית שתמיד איפיינו את הסדרה. בגיליון האחרון שפורסם (מספר 12) מופיע טוויסט עלילתי שהכה גלים בקרב כל החובבים – עד כדי הצדקת פרסום מאמר בניו יורק טיימס, כולל ראיון עם ג'וס ועם כמה אקדמאים מתחום הספרות. החלטתי לא לספיילר כאן, כי יש מספיק באינטרנט. אבל מי שחושב אולי לקרוא, עדיף להימנע מהספויילר. באמת.

המעריצים נחלקים בדעתם לגבי הטוויסט – חלק אוהבים מאוד, חלק מאוכזבים. אני שייך לאלה שלא מרוצים כל כך מהכיוון הזה, אבל במרוצת השנים למדתי שצריך לסמוך על ג'וס ווידון שהוא יודע מה הוא עושה. דוגמה ידועה לזה היא ההופעה הפתאומית והבלתי מוסברת של דון, אחותה הצעירה של באפי, בתחילת העונה החמישית. כולם מתייחסים אליה כאילו היא תמיד היתה שם, כולל אזכורים למאורעות שקרו קודם לכן בסדרה. הרבה מעריצים כעסו על הצורה הזו, בה מכניסים פתאום דמות חדשה – תרגיל אופייני אולי לאופרות סבון יומיות, ולא לסדרת פריים-טיים מוערכת. אבל בסוף התברר שזו בדיוק היתה הכוונה, והכל תוכנן מראש כדי שהוספת הדמות תהיה צורמת ככל האפשר. אז אני מחכה כבר לחוברת הבאה שאמורה להתפרסם בתחילת אפריל. מי שרוצה להתחיל יכול להזמין את הספר הראשון, שמאגד את חוברות 1-5.

7 תגובות בנושא “באפי חיה וקיימת”

  1. היו הרבה דיונים על הכיוון הזה, ואני חושבת שאני הולכת עם הגישה שבאפי היא בחורה צעירה שמנסה דברים חדשים וזה בסדר.

    וכן, תמיד אפשר לסמוך על ג'וס שידע מה הוא עושה, אז צריך פשוט לחכות ולראות מה יקרה…

    איזה כיף לראות את כולם!

  2. אני לא ראיתי את העונות המאוחרות ולא מעוניין לראות, אבל אני חייב להחמיא לג'וס, הX-MEN שהוא כתב פשוט מדהים. סופ סוף קלטתי מה ההתלהבות.

  3. אף פעם לא אבין איך חובבי מדע בדיוני איכותי כמוכם מצליחים לצפות באופרת סבון נעורים שמתחזה לסידרת אימה/מדע בדיוני כמו באפי. באמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *