מי צריך תוספת כרום?

בתעשיית הרכב האמריקאית יש אמרה ידועה: "אם זה לא נוסע מהר, צריך להוסיף כרום." זה לא עוזר לנסיעה, אבל זה עוזר לעשות את המוצר יוקרתי ומושך. אז למה גוגל צריכה דפדפן? למה השוק צריך עוד דפדפן? ועל מי מאיים "כרום"?

למרות הרושם הטוב שעושה הדפדפן כרום (במיוחד עבור גרסת בטא מוקדמת), גוגל אינה נמצאת בעסקי הדפדפנים. היא נמצאת בעסקי החיפוש ובעסקי הפרסום. אבל בנוסף לכך, היא מנסה (בהצלחה  מסוימת) להיכנס לתחום מחשוב הרשת, או "מחשוב ענן" כפי שקוראים לו לאחרונה. הכוונה היא כזו: המשתמש לא צריך להתקין שום תוכנה על המחשב שלו. כל הדברים שהוא צריך: מעבד תמלילים, גליון אלקטרוני, עיבוד תמונה, דואל – הכל יינתן לו מהאינטרנט, באמצעות הדפדפן. בתחום הדואל יש לגוגל הצלחה מוחצת, אבל שאר התחומים קצת מדשדשים.

יש לזה כל מיני סיבות: המשתמשים לא בוטחים מספיק ביישומי הרשת, היישומים עצמם לא טובים מספיק, והרשת איטית. בעיני גוגל (ורבים אחרים), אחד המכשולים הגדולים בדרך הוא אינטרנט אקספלורר, הדפדפן הנפוץ בעולם. לאקספלורר יש המון חסרונות ורק שני יתרונות: הוא מותקן בכוח אצל כל מי שיש לו עותק של Windows, והוא מנצל היטב את מיליארדי הדפים השבורים והעקומים שיש באינטרנט, כי הוא היחיד שמציג אותם בצורה סבירה (והוא גם הסיבה לקיומם).

גוגל מאוד רוצים לערער את המעמד הזה: הוא פוגע בעסקים שלהם (באופן מקרי, הוא פוגע גם בכל משתמש אינטרנט באשר הוא). "כרום" מהווה, בעצם, סימן דרך עבור כל מפתחי הדפדפנים – לאן ניתן לקחת את יישומי הרשת וחוויית האינטרנט בכלל. הבחירה שלהם במנוע Webkit אינה מקרית: גוגל אינם מעוניינים ביכולת של פיירפוקס להציג נכון גם אתרים שבורים; ההיפך הוא הנכון. הם רוצים לחשוף את האתרים השבורים בפומבי. ראה, משתמש יקר, כמה מזלזלים בך! כמה האתר הזה גרוע! השווה אותו לאתר המתחרה, הבנוי לפי סטנדרטים, נראה יפה ועובד מהר. זו גם הסיבה שאין גרסה של כרום ללינוקס – המשתמשים האלה ממילא בוחרים בדפדפנים סטנדרטיים.

לכרום יש הרבה חסרונות. מבחינה טכנית, מדובר בגרסה די מוקדמת – יש לה בעיות שונות ומשונות. עבור מי שמשתמש הרבה באתרים לא סטנדרטיים (הלו, ישראל), מדובר בעצם במוצר כמעט בלתי שמיש (ולא באשמתו). אבל זו ממילא לא המטרה שלו – המטרה היא לקעקע את אחיזת החנק של מיקרוסופט על משתמשי האינטרנט, אחיזה שמונעת את ההתפתחות של יישומי רשת מתקדמים. למרבה הצער, מיקרוסופט די רוצים למנוע התפתחות כזו, כי היא עלולה לאיים על האווזה המטילה ביצי זהב, המכונה "מיקרוסופט אופיס". דוגמה לשיקול הדעת של מיקרוסופט אפשר למצוא בהחלטה שפורסמה השבוע, לפיה אינטרנט אקספלורר 8 ימשיך לעבוד במצב "תאימות" (כלומר, כמו אקספלורר 6) עבור אתרי אינטראנט – עוד שוק בו מיקרוסופט אוחזת, ומקדמת בו באופן פעיל קוד לא סטנדרטי.

כרום הוא דפדפן חביב, מהיר מאוד, שעוד יש הרבה עבודה להשקיע בו, עד שיהיה ברמה של מוצר מוגמר. הוא לא הדפדפן המהיר ביותר וגם לא הבטוח ביותר – שני תארים אלה שמורים לאופרה (בו נכתב פוסט זה. אבל הוא איננו ברשיון קוד פתוח). אבל כניסוי כלים, כדגם תצוגה שמדגים את הכיוונים העתידיים אליהם צריכים מפתחי הדפדפנים לשאוף – הוא נסיון מוצלח למדי.

2 תגובות בנושא “מי צריך תוספת כרום?”

  1. ניתוח מעניין. גם אם גוגל לא התכוונו לזה, אלא כדי להציל את הפרסומות שלהם, כדי להשיג עוד תוכן או מה שלא יהיה, יהיה נחמד אם המטרה הזו תושג, אם זה יפתח את העיניים למשתמשים ויגרום לאתרים לתקן את עצמם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *