מפעל הפיס בשירות המדע

גם אני מקבל דואר אינסופי ממפעל הפיס, מלא בהצעות "מפתות" לרכישה "מוזלת" של מוצרים "מעולים", ולאחרונה הם ניסו לעניין אותי בהרחבת הידע הכללי שלי באמצעות קורסים שונים ומגוונים. מלבד קורסים די מעניינים בתחום הקולנוע והאומנות, נתקלתי בהצעה מפתיעה בקטגוריה "מדע": קורס בשם "גרפולוגיה: כתב היד לא משקר". אז זהו, שכן.

מכתב מהפיס

השורה המפלילה

גרפולוגיה היא לא מדע. לא לומדים אותה באוניברסיטה. כתבי עת מדעיים לא מפרסמים מאמרים בנושא. וכל זאת מסיבה הפשוטה שהגרפולוגיה לא עובדת. כל ניסוי מדעי מבוקר שנערך, הראה שלמומחי גרפולוגיה אין יתרון על פני הדיוטות בניתוח כתב יד. למעשה, מומחי הגרפולוגיה התגלו כגרועים יותר מהממוצע בניחוש מינו של הכותב – משימה פשוטה לכאורה!

כל זה הופך מקוריוז למשהו עגום הרבה יותר כשמתגלה היקף השימוש המסחרי שעושים בגרפולוגיה. עשרות ומאות חברות מקבלות עובדים על סמך ניתוח גרפולוגי. להרבה אנשים זה נראה הגיוני, אבל האם הייתם מנסים להתקבל למקום שמבחן הכניסה אליו הוא ניתוח מפת הלידה על ידי אסטרולוג? או קריאה בטארוט? או טקס וודו הכולל שתיית דם תרנגולת שחוטה? כי המשמעות המדעית של כל אלה היא זהה.

זה כמובן לא מפריע למפעל הפיס, מוסד ממשלתי לכל דבר, להוציא את הכסף של כולנו לקידום קורס מדעי ללימוד גרפולוגיה. היי, אם היינו בוחרים ראש ממשלה או נשיא לפי כתב היד, אולי המצב היה משתפר… כי יותר גרוע כנראה שאי אפשר.

קריאה נוספת:

גרפולוגיה במילון הספקנים.

נוירולוג משיב: למה אנשים מאמינים בגרפולוגיה? באתר PBS.

מאמר באתר האגודה לזכויות האזרח של בריטיש קולומביה, קנדה.

7 תגובות בנושא “מפעל הפיס בשירות המדע”

 1. לא נותר לי אלא להסכים שמדובר בבולשיט פסבדו-מדעי מוחלט, שהצלחתו נובעת – מלבד השאיפה ללטף את העל טבעי מאחורי האוזניים – מכך שמשתמשים בו כדי למדוד בקלות נפלאה עניינים מסובכים כמו אישיות של אדם. בשביל מה* לערוך אבחון פסיכולוגי ארוך, כשאפשר לבקש ממך לכתוב על דף חלק 500 מילה על השאיפות שלך בחיים ולקנח באיזה ציור של עץ?

  *כאן יש הסבר נחמד:

  http://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/Tests/grapho.html

 2. אגב, ישראל היא המובילה בעולם באחוז המעסיקים שדורשים בדיקה גרפולוגית. אני, אישית, קבעתי לעצמי עיקרון שלא לעבוד אצל מעסיק כזה. אבל אני חושש שרוב האנשים לא יכולים להרשות לעצמם כזה עיקרון.

 3. אני שמח שהעלית את זה, כי מדע ואמונה הם אורתוגונליים. סיווג של גרפולוגיה כמדע הוא טעות, בין אם מאמינים בזה ובין אם לא. גם אנשים שמאמינים בוודו לא חושבים שזה מדע.

  להיפך, התייחסות לגרפולוגיה כמדע עושה את החיים שלי קלים, כי אני יכול בקלות לבדוק אם זה נכון או לא – למדע יש כלים בדיוק לזה. וכשמשתמשים בהם, מגלים שאין עובדות מאחורי המילים הגבוהות של הגרפולוגים.

  אני לא יכול לצוות על מישהו שלא להאמין במשהו. אין לי הזכות המוסרית לזה. אבל יש לי הזכות לטעון שגרפולוגיה היא לא מדע, מפני שיש לי הוכחות.

 4. אני, לפחות, לא יכולה להמנע מחשיבה מאגית. שכל מיני דברים שקורים לי הם אותות. אבל בד"כ אני לא גוזרת מהם פעולות. החשיבה הזאת משמשת לי, כנראה, מעין מנגנון הגנה. לפעמים היא מובילה אותי למחשבות שמצחיקות אותי.

 5. זה היה נכון גם עבורי, עד שמשהו שינה את דרך החשיבה שלי וגרם לי למהפך רציני. אולי אכתוב על זה פעם. זה גרם לי "לצאת מהארון" כאתאיסט שלא מפחד להגיד את זה, ולהיות הרבה פחות פשרני כלפי חשיבה מאגית (שלי). אבל הכי זה גרם לי להרגיש דחייה כלפי אנשים שטוענים שיש להם כוחות על טבעיים ומנצלים כך אנשים תמימים. אורי גלר, למשל, אבל גם קוראים בקפה ומתקשרים עם קרובי משפחה שנפטרו, והילרים עם ידי חשמל. כולם רק "תורמים לקהילה" תמורת 300 ש"ח לשעה, בבקשה, ובלי קבלה.

 6. ועדיין קורה לי לעיתים רחוקות, שאני מרגישה שמאדם מסויים נושבת אלי אנרגיה חיובית או שלילית. כשהיא שלילית אני מנסה – אם לא יועיל לא יזיק – לגעת באיזה עמוד מתכת. זה לא שום דבר על טבעי. מעניין אם גם אני גורמת לפעמים לאנשים תחושה כזאת. של אנרגיה חיובית, אני מתכוונת. מתי כבר ידעו למדוד את זה וכו'.

  אני מאמינה באלוהים Customized. מומלץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *