צליל של סיבית

מערכת המיני שלי התקלקלה. מערכת מיני זו מין קופסת פלסטיק גדולה עם כפתורים ואורות, שמשמיעה צלילים דרך שתי קופסאות עץ גדולות. אני משתמש בה בעיקר לשמוע רדיו או תקליטורים, אבל כמו אצל כולם, הדיסקים תופסים אחוזים קטנים והולכים מזמן השימוש. כך איבדה המערכת שלי כליל את היכולת להשמיע דיסקים – מרוב חוסר שימוש והצטברות אבק.

נותר, אם כן, להשתמש בכונן האופטי שבמחשב, וכאן פתוחות שתי אופציות. הראשונה היא אופציה עתיקה, הקיימת מאז שיש כונני תקליטורים: להשתמש במעגל האודיו של הכונן ולנגן את הדיסק. פעם לכל הכוננים היתה יציאה לאוזניות וכפתור ווליום, ואפילו כפתור Play והעברה קדימה. היום זה לא כמעט ולא קיים, אבל היכולת לנגן קיימת. כל מה שצריך זה לחבר כבל אודיו, שמגיע עם הכונן, לחיבור המתאים בכרטיס הקול (לכולם יש חיבור כזה, גם לאלה הכלולים בלוח האם).

האופציה השניה, והיא זו שהרוב משתמשים בה מבלי דעת, היא שימוש בתוכנה הקוראת את המידע על גבי הדיסק ושולחת אותו לכרטיס הקול. זה מה ש-Windows Media Player עושה, וגם רוב התוכנות האחרות, למרות שיש כאן המון עבודה מיותרת. הסיבה היא שזה תמיד עובד – גם אם אותו כבל אודיו לא מחובר (הטכנאי שהרכיב לכם את המחשב התעצל). זה גם מאפשר לתוכנות להשפיע על הצליל (איקווליזר) ולהציג את האנימציות הפסיכדליות שאף אחד לא אוהב.

מה עדיף? השיטה הראשונה דורשת אפס מאמץ מצד המחשב, שריד לתקופה בה מעבד ה-486 שלכם היה מתקשה להתמודד עם המשימה. ומעגל האודיו בכונן שלכם קיים בדיוק בשביל זה – אפילו כרטיס הקול לא מעורב בעניין: החיבור שהוא נותן לכבל האודיו מתחבר היישר ליציאה. הבעיה היא, שאותו רכיב אודיו בכונן הוא הרכיב הזול ביותר שיש בשוק. הכונן הרי מיועד לקריאה וצריבה של מידע, והאודיו שם רק כתוספת. לכן איכות הסאונד שמפיק הכונן היא ככל הנראה לא מן המשובחות.

השיטה השניה בזבזנית מאוד. התוכנה למעשה קוראת את המידע מהתקליטור, מפעילה עליו אלגוריתם לניקוי שגיאות, עיבוד סאונד, דגימה לצורך אותה אנימציה פסיכדלית, ואז שולחת אותו לדרייבר של כרטיס הקול בדרך להפקת הצליל מהכרטיס. מי שמשתמש בכרטיס הקול שיש על לוח האם, כנראה לא יקבל צליל טוב באופן משמעותי מזה שמפיק הכונן. אבל מי שיש לו כרטיס קול אמיתי, כזה שעולה יותר משלושה דולרים, יכול בהחלט להנות מאיכות ברמה די גבוהה.

כל זה לא משנה לי בכלל. אני צריך מערכת סטריאו שתידלק בבוקר ותעיר אותי. עוד יש מי שמתקן מערכות כאלה?

13 תגובות בנושא “צליל של סיבית”

  1. העדת בעצמך שאתה כבר לא משתמש בדיסקים, אז למה בכלל להתלבט מה הדרך הכי טובה לגרום למחשב לנגן את הדברים האלה?

    דיסקים תפקידם אחד – לשבת על המדף ולהיראות מגניבים. כדי להתעורר בבוקר אתה צריך את ה-Task Scheduler של Windows, או כל תוכנת שעון מעורר אחרת.

  2. לא כאלו משובחות (יש יותר טובות), אבל כדאי לך לחבר רמקולים זולים רק למטרת השעון. אני אישית משתמש בסלולרי ואין מרוצה ממני.

  3. חגב – הכרטיס הוא SB Audigy. צליל טוב אבל הדרייבר ללינוקס קטסטרופלי. ואני נשבע לך שעד לרגע זה לא הבנתי שאפשר לשים MP3 בתוך הצלצול של השעון המעורר. What will they think of next?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *