משפחה וחיות אחרות

הקטע הבא נכתב לבקשת ארנון מ"משפחתובלוגיה" ופורסם שם בפוסט מיוחד ליום המשפחה.

לכל אדם יש שתי משפחות. המשפחה שנכפתה עליו: הורים והורות, אחים ואחיות, בנים ובנות. בן זוג הוא בוחר, אבל אז נכפים עליו עוד: חם וחמה, גיסים וגיסות, אחיינים ודודניות. ולפעמים, כשכולם מתארחים אצלו בבית בפסח, הוא יושב בפינה עם חתיכת מצה ושואל את עצמו מתי כל זה ייגמר. ויש גם את המשפחה שהוא בוחר לעצמו: חברים, ועמיתים, ואנשים שהוא מדבר איתם באינטרנט כל יום במסנג’ר או שהוא משאיר להם תגובות בבלוג, אבל הוא לא פגש אותם אף פעם, ועוד לא המציאו מילה טובה בעברית לתאר את הקשר ביניהם. ולפעמים, ביום שישי בצהריים, כשכולם מתארחים אצלו ועושים על האש, הוא יושב עם חתיכת פיתה באמצע ההמולה וחושב: כמה התברכתי שזכיתי במשפחה-מבחירה שכזו. יש אנשים שאין להם משפחה ביולוגית, ואולי אפילו לא מאמצת; יום המשפחה הוא גם בשבילם. כי לכולנו יש משפחה מבחירה, וכמה טוב שיש יום לחגוג את זה.

הקטע האופטימי והכה-לא-אופייני הזה הושפע בעיקר מעבודתו של התסריטאי הנערץ (עלי, לפחות) ג'וס ווידון. מוטיב חזק בכל סדרות הטלויזיה שפיתח וכתב (באפי קוטלת הערפדים, אנג'ל, פיירפליי) הוא האמונה שמשפחה היא האנשים שאתה חי איתם, ולאו דוקא אלה שילדו אותך או גידלו אותך. בסדרה 'באפי', כל המשפחות היו בעייתיות בצורה זו או אחרת: הוריה של באפי גרושים ואביה מופיע בסדרה פעמים בודדות בלבד; הוריה של ווילו לא מתעניינים בה כלל; זאנדר גר אצל הדודים. המוטיב מגיע לשיא בפרק "משפחה", שם המשפחה-מבחירה נאלצת להגן על אחת הדמויות מפני המשפחה הביולוגית.

אינני יודע אם יש לי זכות לתת משמעות נוספת כזו ליום המשפחה. גם כך יש תלונות על העלמת יום האם. אבל אם יש כבר יום בו אנו מצווים לשמוח על זה שיש לנו משפחה, אז לפחות שנהיה בטוחים שאנחנו שמחים בגלל המשפחה הנכונה.

6 תגובות בנושא “משפחה וחיות אחרות”

  1. פססט, זאנדר לא גר אצל הדודים.

    בתחילת העונה הרביעית, אחרי שחזר מטיול בדרום אמריקה, הוא חזר לגור בבית ההורים בלי שום שינוי בתנאים חוץ מזה שהוא גר במרתף וצריך לשלם שכר דירה.

  2. היו לי באמת הרהורים בנושא אחרי שפירסמתי. אבל אני זוכר דיבורים על הדוד השיכור שלו וכמה שהוא אוהב שנאפס.

    ולהזכירך, הטיול שלו לא היה בדרום אמריקה. הוא נשבע לנסוע במכונית לכל 50 המדינות בארה"ב (למרות הבעיה הטכנית עם הוואי), אבל המכונית התקלקלה אחרי יומיים ושם הוא נשאר ועבד (בין היתר בבר-חשפנים) כדי לממן את התיקון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *