בסוף לא התחמקתי מהבחירות

לא התבטאתי כאן בכלל בעניין הבחירות. גם בפורומים אחרים מיעטתי להתווכח על מה כדאי להצביע, אולי חוץ מנושא "ישראל ביתנו" ואביגדור ליברמן, שאסור לשתוק בעניינם. יכול להיות שליברמן לא באמת מתכוון למה שהוא אומר, וזה הכל רק כדי לסחוט עוד קולות מכיוון הליכוד והאיחוד הלאומי. יכול להיות שהוא יודע שאין סיכוי שהכנסת תקבל את הצעותיו הגזעניות. זה בכלל לא חשוב – כל אדם צריך לזעוק כנגד דברים כאלה.

אני מזכיר בעניין זה טור שכתב יהודה נוריאל ב-"7 לילות" בסוף השבוע האחרון. באחד המאמרים המזעזעים ביותר שקראתי בעיתונות לאחרונה, יוצא נוריאל כנגד הצבעה לרשימת ישראל ביתנו. האם הוא חושש מהמצע האנטי-דמוקרטי שלה? האם הוא מזכיר כי אזרחי ישראל הערבים הם שווי-זכויות? אולי מטריד אותו עברו הפלילי של יו"ר המפלגה, ומעורבותו בפרשיות כספיות כאלה ואחרות? לא ולא. נוריאל קורא למזרחים שלא להצביע לישראל ביתנו, כי היא רשימה רוסית-אשכנזית טהורה. זה נכון: יהודה נוריאל נלחם בגזענות באמצעות עוד גזענות. סביר להניח שאם מישהו היה כותב מאמר, ובו היה קורא לאזרחים שלא להצביע לרשימה מסוימת כי היא מזרחית מדי, מייד היה סופג לינץ' ציבורי מכל קצווי הקשת הפוליטית, ואולי אף מפוטר מהעיתון. למעשה, סביר שמאמר כזה היה בכלל נפסל על ידי העורך. אבל מה לעשות, ובישראל של היום יש אנשים שמותר להם להיות גזענים. לאנשים כאלה אני דווקא ממליץ כן להצביע לליברמן – הוא האיש שלהם.

אני, מצביע מרצ בכל מערכת בחירות שהיתה לי בה זכות הצבעה, אפרד מהמסורת הפעם, ואצביע לתנועה הירוקה-מימד. במרצ יש כמה אנשים מעולים, ראשון מביניהם (בעיני) אילן גילאון. יש לי ציפיות גבוהות גם מניצן הורוביץ. אבל יש לי הרבה מה לומר על אבשלום וילן ועל זהבה גלאון, והצעת החוק המופרכת נגד משתפי קבצים היא רק קצה הקרחון. בעיני, התמיכה של מרצ בהחלטה של המשטרה בניגוד לפסיקת בג"ץ (כאשר זו ניסתה לבטל ביטלה הפגנה חוקית לחלוטין של הימין באום אל פאחם) ונגד חופש הדיבור, שורפת את מרצ לחלוטין. אם המפלגה אינה פועלת למען זכויות היסוד הדמוקרטיות של כל אזרחי המדינה, היא לא מפלגת שמאל כלל, אלא סתם אנטי-ימין. הבור הועמק כאשר חברי המפלגה אישרו לזהבה גלאון ולאבו וילן להתמודד לקדנציה נוספת, למרות שחוקת המפלגה מעודדת הכנסת פנים חדשות.

לקחי הבחירות המוניציפליות בתל-אביב, שהסעירו את הבלוגוספירה הבועתית, עדיין טריים. זה שהתנועה הירוקה-מימד עושה הרבה רעש באינטרנט, לא אומר שזה יתורגם למנדטים. אבל בימים האחרונים למדתי, במפתיע וללא תאום מראש, שהמון אנשים שאני מכיר מצביעים גם הם לתי"מ. זה, בשילוב עם הקושי הידוע של הסקרים לחזות תוצאות של מפלגות חדשות, מעורר תקווה. אל תפחדו לתת את קולכם למפלגה קטנה, דווקא מפני שהמפלגות "הגדולות", במאבקן הנואש זו בזו, איבדו את האידאולוגיה ואת ההבדלים ביניהן במעט לחלוטין.

3 תגובות בנושא “בסוף לא התחמקתי מהבחירות”

  1. באיזשהו שלב הבנתי, שאלו שרוצים להפחיד אותי שקולי עלול להתבזבז, מנסים בעצם לבלבל את האגו שלי. הם טועים, כי הוא דווקא יוצא נשכר מבחירתי עפ"י האמת הפנימית שלי. בנוסף, דווקא העדרם של סקרים מספקים ואי הוודאות נוסכים בי תחושת עוצמה, כי הצלחה גדלה עם הקושי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *