משיבים מלחמה עם מאובנים

קשה, קשה להילחם בנודניקים האלה שמזלזלים באבולוציה ופוטרים אותה בנימוקים מטופשים. הם לא מוכנים להקשיב להיגיון, מסרבים להכיר בעובדות, עושים את עצמם לא מבינים מונחים מדעיים ועוסקים במשחקי מילים במקום בראיות. והאמת היא, שאת הגרעין הקשה כנראה לא נשכנע לעולם, לא משנה כמה הוכחות נראה. אבל אפשר אולי לפזר את הערפל שהם מפיצים, ולשכנע כמה אנשים שמוכנים להקשיב; כאלה שאין להם ידע מעמיק ועלולים להיות מוקסמים ממנופפי הידיים הכריזמטיים, שבשבילם צנצנת חמאת בוטנים היא הוכחה לקיומו של אלוהים.

לשם כך הפיקה קרן ריצ'רד דוקינס סדרה של סרטונים קצרים, כל אחד מביא ראיה קטנה – פריט מידע מאומת ומתועד היטב – לנכונותה של האבולוציה. מתאים גם למי שלא עשה תואר שני במדעי החיים. רק בשביל לסתור את הטענות הידועות: איפה מאובני-המעבר בין הקופים לאדם? היכן ההוכחה שהלווייתנים התפתחו מיונקים יבשתיים? כמה DNA משותף לשימפנזים ולאדם? חתיכות קטנות מהפאזל, כל אחת פשוטה וברורה, שביחד מצטרפות למאגר ידע מוצק שכבר קשה להתכחש לו.


יש גם גרסת HD באיכות מעולה, ואפילו לינק להורדה של הקובץ בפורמט QuickTime, שאפשר יהיה להראות לתלמידים בבית הספר. רק לא לשכוח להציג להם גם את האפשרות השניה: שהעולם נוצר על ידי מפלצת ספגטי מעופפת בלתי נראית.

3 תגובות בנושא “משיבים מלחמה עם מאובנים”

  1. דוקינס הוא מסביר נפלא של תיאורית הברירה הטבעית. רק שמי שלא מצוי ברזי הנימוס של האנגלית עלול להתבלבל ממשפט כמו "we now believe…" ואז הם תופסים אותו בגרון ואומרים לו "אהה, אתה מאמין! אבולוציה זו דת!". עכשיו לך תילחם בטיפשות…
    הענין הוא שרוב האנשים בורים בנושא לא ברמת התואר השני אלא ברמת בית הספר התיכון ולמטה מזה. תיאורית הברירה הטבעית פשוטה מאוד למראית עין מצד אחד ומצד שני מאוד מאוד קל לעשות שגיאות בסיסיות כמו לא להבין את המשפט "הג'ירפה פיתחה צוואר ארוך" כקידוד לפעילות שהתרחשה באמת.
    אני אגב מפריד בין אבולוציה (העובדה) לבין תיאורית הברירה הטבעית (ותיאוריות נוספות בתחומים כמו ברירה מינית למשל).

  2. ביני לביני הוא זוכה לכינוי האוונגליסט הראשון של השכל הישר. טוב, אולי הוא לא הראשון, אבל הוא בהחלט הבולט, החשוב, הסובלני-להחריד-אל-מול-טמטום-תהומי, העוקצני להפליא והבלתי נלאה מביניהם. (וסליחה מראש על שימוש היתר בשמות תואר)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *