אפליסט

הפוסט הזה התחיל כתגובה לכתבה "222 מיליארד דולר של יצירתיות" בכלכליסט. טוקבק? כמה נאיבי מצידי.

הכתבה כולה כתובה כשיר-הלל לאפל. זה ממש לא דבר נדיר באינטרנט, ולמרבה הצער גם לא בעיתונות הממוסדת (וול סטריט ג'ורנל, העיתון הנפוץ בארה"ב, שבר כל שיא בתחום הזה). ובכל זאת, חשבתי לתומי שבכלכליסט מעדיפים להכניס לכתבות איזו עובדה או שתיים, ולא הגיגים נוסח ישראבלוג.

הטריגר לכתבה היה נתון פרוזאי: שווי השוק של חברת אפל, שמניותיה נסחרות בבורסת נאסד"ק, עבר את שווי השוק של חברת מיקרוסופט. בהסתמך על הנתון הזה, יכול היה האיש הממוצע ברחוב לומר: אפל שווה יותר ממיקרוספט; אם כן, רבותי, מהפך. אבל מאחר ומדובר בעיתון כלכלי רחמנא ליצלן, חשבתי שלמען הפרספקטיבה רצוי לתת איזה נתון קטן נוסף.

לדוגמה: הכנסות מיקרוסופט בשנת 2009 היו כ-58 מיליארד דולר; אפל הכניסה כ-42 מיליארד, הבדל של 38%. נזכר בכתבה? לא. מה בעניין רווחי החברות? מיקרוסופט הרוויחה 14.5 מיליארד דולר, אפל כ-8.2: הבדל משמעותי של 77%, שאפשר להסיק ממנו רבות על יעילות החברה (הכנסות לעומת רווחים). האם זה נזכר בכתבה? מה פתאום. למיקרוסופט יש גם 25% יותר נכסים, אבל מה הטעם? אנחנו חוגגים את הבועה.

למה, אם כן, המשקיעים ממשיכים להציף את מחיר המניה של אפל? כאן אני באמת צריך את העתון הכלכלי, שיתן לי פרשנות. אולי זה מוצדק, כי המשקיעים מאמינים שהכנסות אפל ימשיכו לגדול ואילו מיקרוסופט תשקע? אולי זה לא מוצדק, והמניה של אפל היא בועה? תנו לי הסבר!

האם כתבה כזו היא חלק מהסיקור התקשורתי החיובי בצורה קיצונית שאפל זוכה לו בעולם כולו, לא מעט מצד עיתונות הפרינט? האם הסיקור החיובי הזה הוא שמציף את מניית אפל ללא הצדקה? ג'ון סי. דבוראק כתב פעם שעיתונאים שונאים מחשבים, ובעיקר את מחשבי ה-PC המריצים ווינדוס, ואוהבים את מוצרי אפל הפשוטים לשימוש; ועיתונאים בארה"ב משתמשים במק בצורה לא פרופורציונית (זה היה הרבה לפני האייפון וההיסטריה הנוכחית לכל-דבר-לבן-עם-תפוח). אולי זו אחת הסיבות ליצוג הבלתי הוגן של אפל בתקשורת ובעיני הציבור. ואם זה כך, הרי שהעיתונות הכלכלית מנפחת את הבועה ואז מדווחת עליה בחדווה. שלום, תודה רבה, ולהתראות במבול הבא.

25 תגובות בנושא “אפליסט”

 1. הכתבה אכן רדודה. היא סוג של חצי פסקה שאומרת את המובן מאליו – אפל עקפה את מיקרוסופט בגלל הם חדרו לשווקים חדשים בצורה מוצלחת (ומיקרוסופט לא). האמת יותר מורכבת מזה, ואתה צריך לדעת את זה כבר. תקרא שוב את התגובות לפוסט הזה:

  http://technews.mazhir.com/200711/190/comment-page-1/

  other then that…

  no comment.

 2. הירנוט: אני יודע שהאמת מורכבת יותר, ואני מצפה מעיתון כלכלי שיעשה לפחות ניסיון לתת לי אותה.

  אמיתי: נדמה לי שגורביץ לא עושה הנחות גם לחברות אחרות. אם כבר, לדעתי גוגל סופגת ממנו עוד יותר מאפל.

 3. ר"ש: לגמרי. במדור הטכנולוגיה של כלכליסט כותבים אנשים שכל קשר בינם לבין כלכלה או טכנולוגיה מקרי ביותר (לא כולם, אבל גורביץ הוא דווקא דוגמה בולטת לכך).

  לגבי גורביץ, שלתת לו טור יומי במדור טכנולוגי בעיתון כלכלי הוא ביזיון כפול 4. בזיון לכלכלה, בזיון לטכנולוגיה, בזיון לעיתונות ובזיון לפובליצסטיקה פוליטית (שהיא התכום שהוא מכסה בבלוג המשובח שלו).

  באופן עקרוני, טורי דעה, צריך לקחת בערבון מאוד מוגבל. אני פשוט לא מבין את מדיניות העריכה של המדור הזה.

 4. האם המניה של אפל היא בועה?
  נימוקים נגד: קהל לקוחות נאמן שהולך וגדל, תזרים הכנסות נאה, אחיזה חזקה במספר שווקים רווחיים ביותר.
  נימוקים בעד: מונופול במספר שווקים (סכנה להתערבות ממשלתית), תלות גבוהה בתדמית ובשיווק, תלות גבוהה במנכ"ל שמצב בריאותו אינו ידוע.

 5. הייתי מוסיף לנימוקים נגד: אחוזי צמיחה שנתיים (רווחים והכנסות), פוטנציאל גדילה, בחינה של פעילות החברה בכל פארמטר יחסית למתחרים.

  נימוקים נגד:  אתה לא חושב שזה קצת מוזר שאתה לא מזכיר את המתחרים של אפל כגורמים שעלולים לפוצץ אץ "הבועה". כל הגורמים שלך הם או גורמים חיצוניים לשוק (רגולאטור) או גורמים פנימיים לאפל.

  למרות שבאמת, בראיה כוללת, קשה לראות תחרות אפקטיבית לאפל היום אני הייתי מוסיף את גוגל לרשימה.

 6. כמו שאני רואה את זה, אין לאפל כמעט תחרות, בגלל החלק העצום של תדמית במוצר שהם מוכרים. גוגל עשויה להיות תחרות בתחום הטלפונים החכמים, אבל מכיוון אחר – הם הרי לא מרוויחים מאנדרואיד, אלא מיצירת תלות של המשתמש בשירותים שלהם. כלומר גוגל לא תיקח רווחים מאפל אלא תפגע ברווחים של אפל על ידי יצירת אלטרנטיבה לחממת האייפון/אפ סטור.

 7. "בגלל החלק העצום של תדמית במוצר שהם מוכרים"

  נו טוב, אני מעריך שאני לא אצליח לשכנע אותך שההצלחה של אפל נובעת מזה שהם פשוט מיצרים מוצרים שקהל היעד שלהם נהנה מהשימוש בהם (80% מהאוכלוסיה, דרך אגב – האייפוד זו רק יריית הפתיחה).

  בכל זאת… להגיד שאפל זה תוצאה של "שיווק ותדמית" זה עוורון למה שיוצר "שיווק ותדמית" טובים. ראית את שלטי החוצות של האייפד, למשל? בלי ססמאות, בלי סקס, בלי כלום חוץ מהמוצר וסצנאריו שימוש במוצר. הפרסום הזה אפקטיבי בגלל אותם הדברים שהם היתרונות של אפל שאתה לא רואה. הדברים ה"קטנים" יחסית ל"תדמית ושיווק" שיוצרים טכנולוגיה שמאפשרת לאפל לייצר מוצר כמו האייפד.

  לגבי גוגל, אני מסכים. לכן אני מוסיף אותם כגורם שעלול לגרום לפגיעה באפל.

 8. מאוד נח להתעלם מהפסקה השניה שלי, ולעוות את המשמעות של הראשונה.

  "נו טוב, אני מעריך שאני לא אצליח לשכנע אותך …."

  QED.

 9. דרך אגב: QED מתייחס לבעיית בוחן המציאות בנושא הזה שאיבחנתי אצלך כבר לפני שנים. מי שטוען שהשמש תזרח במערב במהלך הלילה – ניתן להסיק שיש לו בעיה בבוחן המציאות.

  לעומת זאת, מי שטוען שהשמש זרחה במערב במהלך היום זאת כבר הוכחה.

 10. מצידי היה דיון מעניין עד ששוב הגענו לשלב שבו אני לא מסכים עם טענותיך ולכן יש לי בעיה בבוחן המציאות. אולי כדאי שתבדוק למה כשאני אומר שחלק מחויית השימוש במוצרי אפל מגיע מהשיווק והתדמית שלהם, אתה נפגע מזה אישית.

 11. ששוב הגענו לשלב שבו אני לא מסכים עם טענותיך

  ולכן יש לי בעיה בבוחן המציאות

  לא. הסיבה שאני טוען שיש לך בעיה בבוחן המציאות (ושוב – רק בהקשר הספציפי של ניתוח מה שקורה עם אפל) – זה בגלל שכל העובדות נמצאות וגלויות מסביבך ואתה ממשיך בעקביות לנתח את המציאות באופן שמתאים לbias שלך.

  אולי כדאי שתבדוק למה כשאני אומר שחלק מחויית השימוש במוצרי אפל מגיע מהשיווק והתדמית שלהם

  אולי כדאי שתסביר?

 12. אני רוצה לתרום את שני הסנטים שלי.
  ההסתכלות על אפל לעומת מייקרוסופט היא מעוותת, כי אפל היא היחידה שמייצרת מוצרים של אפל, בעוד לכל מוצר של מייקרוסופט יש לפחות שלושה תחליפים שצוברים תאוצה, ולכן אפילו ההשוואה עצמה בין אפל למייקרוסופט חוטאת למציאות.

 13. אפל תמיד נתפסת כסקסית יותר, אבל אם בודקים את המכירות שלה מגלים שרובן המכריע מתרחש בגבולות ארצות הברית. מבחינה שיווקית, אין ספק שהיא עושה דברים טוב יותר ממיקרוסופט – והעובדה שמתוך עשרה סרטים/סדרות בהם מציגים שימוש במחשבים 8.5 מראים מחשבי אפל, וזה מאז ומתמיד – וכנראה שלשיווק הזה יש גם הצלחה לא מעטה בקרב המושכים בעט הדיו ובעט האלקטרונית שכמו רבים אחרים מתייחסים לג'ובס כמו, להבדיל הרבה הבדלות, שאנשי ש"ס מתייחסים לרב שלהם.
  אותי מעניין לראות רק דבר אחד, האם גוגל עם האנדרואיד שלה תצליח בסופו של דבר למנף את הפריסה הרחבה שלה לכדי כרסום אחוזים ממעמדה של אפל, מלמטה.

 14. ההתיחסות היא למחיר מניה. מניה אינה מצביעה על קשר של 1 ל-1 למצב החברה, אלא לראית הבורסה את מצב החברה.
  אפל מוכרת סדרה מצומצמת של מוצרי Premium במחירים גבוהיים. נתח השוק שלה עדיין קטן, כך שיש לה סיכוי להמשיך לצמוח ולהרוויח, אם תדע להחזיק את השוק נכון.
  מיקרוסופט מוכרת סדרה רחבה של מוצרים במחירים נמוכים יותר ועם נתח שוק רחב מאוד. היא יותר רווחית (אפילו לאחר בזבוז של כמעט מיליארד דולר על KIN), אך יש לה פחות פוטנציאל גידול.

 15. רק פרט קטן, לידיעתך – ברבעון הנוכחי אפל עברה את מיקרוסופט ברווחים ובהכנסות.

  השמש עדיין זורחת במערב?

 16. "ברבעון הנוכחי אפל עברה את מיקרוסופט ברווחים ובהכנסות."

  המממ… במחיר של יצירת הרושם שאני קצת אובססבי…

  ו…ברבעון הנוכחי אפל הפכה להיות החברה הציבורית הרווחית בהיסטוריה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *