הצלה ממוות בטוח

הסדרה "יריחו" בוטלה על ידי רשת CBS. מדובר בעניין שגרתי: בכל סוף עונה יש כמה סדרות שלא חוזרות. לפעמים זה קורה גם באמצע העונה, בצדק או שלא בצדק. אבל ההחלטה בדרך כלל מבוססת על רייטינג: סדרה עם מיעוט צופים מכניסה מעט כסף מפרסום, ולרשת נגרמים הפסדים. לפעמים גם סדרות רווחיות מבוטלות, אם הרשת מאמינה שתוכנית אחרת תביא יותר הכנסות. אז מה חדש?
"יריחו" לא סבלה מרייטינג נמוך. הוא אמנם לא שבר שיאים, ולא התמודד מול "רוקדים עם כוכבים", אבל בהחלט היה סביר – באזור 9 מליון צופים בממוצע כל שבוע. בעצם, לא כל כך ברור למה היא בוטלה; גם עלויות ההפקה לא היו גבוהות במיוחד. אבל אותם מליוני צופים נאמנים כעסו מאוד על CBS, והתארגנו לפעול למען השבת התוכנית אל המסך. השיטה: כל אחד ישלח חבילה של אגוזים ובוטנים למשרדי CBS (הסיבה נעוצה במשפט שאומר אחד מגיבורי הסדרה בפרק הסיום). כך הוצפו משרדי CBS במאות קילוגרמים של אגוזים מסוגים שונים ומשונים. בתוך כמה ימים נכנעו המנהלים, והבטיחו להחזיר את "יריחו" לחיים באמצע העונה הבאה, ל-7 פרקים לפחות.

אז מה קרה כאן? CBS לא רגילה להתארגנויות כאלה של מעריצים. בדרך כלל הרשת "נהנית" מצופים בעלי הגיל הממוצע הגבוה ביותר בין רשתות הטלויזיה (נדמה לי שזה באזור 59, אבל לא הצלחתי לאמת את זה). הצופים המבוגרים מחבבים את הדרמות הפרוצדורלית (משטרה, עורכי דין וכו') הנפוצות בלוח המשדרים שלה; אלה לא האנשים שמציפים את הפורומים והבלוגים, ומתארגנים למחאות ציבוריות. אלה גם לא האנשים שעושים שימוש נרחב במקליטי-וידאו (דוגמת TiVo) – וזו עשויה להיות נקודה חשובה.

באופן מסורתי, רוב ההכנסות מפרסום מגיעות מתוכניות הפריים טיים: מ-8 בערב ועד 11 בלילה. כל צופה יכול, ברגע נתון, לצפות בתכנית טלויזיה אחת בלבד. חברות המדרוג בודקות איזו תוכנית הוא רואה, ומחשבות את ציון הרייטינג, ה-share, ומספר הצופים. אבל יותר ויותר אנשים מצטיידים במקליטי וידאו דיגיטליים, ויכולים לראות תוכנית אחת ולהקליט שתיים אחרות בו זמנית. מזה מספר חודשים שחברת המדרוג "נילסן" מספקת נתונים על האנשים האלה, מה הם מקליטים ומה הם רואים. האם יתכן ש-CBS העדיפו להתעלם, מתוך מחשבה שצעירים הם במיעוט בין הצופים שלה?

אזכיר עוד שלוש דוגמאות מהתקופה האחרונה, של סדרות שניצלו מן הגרדום, או אפילו מתו וחזרו לתחיה. הראשונה היא "איש משפחה", שמכירות DVD אדירות שיכנעו את הרשת להחזירה לחיים ולהפיק עונה חדשה. מאז כבר הופקה עונה נוספת והיא תחזור גם בעונה הבאה. השניה היא "פיוצ'רמה", שמעריציה הגיקים הקיצוניים הפיחו בה חיים בשידורים החוזרים, והיא תחזור לפרקים חדשים בקרוב – 5 שנים אחרי שידור הפרק האחרון. והשלישית היא "פיירפליי", שמעריציה הפעילים ומכירות DVD היסטריות שיכנעו את אולפני "יוניברסל" להפיק סרט באורך מלא, בהשתתפות כל השחקנים המקוריים ובבימוי יוצר הסדרה, הממשיך את העלילה המקורית. כידוע, כל שלוש הסדרות האלה שודרו ברשת פוקס.

6 תגובות בנושא “הצלה ממוות בטוח”

 1. עוד דוגמה: פארסקייפ, שירדה אחרי שש עונות נדמה לי, אבל פרק הסיום שלה כל כך תסכל את המעריצים שהם הפעילו לחץ מסיבי ואחרי כמה חודשים ערוץ sci fi הפיק מיני סדרה שהיתה אמורה לסגור את הקצוות.

 2. יש רק שתי דוגמאות בהיסטוריה הטלוויזיונית לסדרות שבוטלו וחזרו לעונות נוספות. פארסקייפ היא לא דוגמה, היא לא חזרה לעונות נוספות אלא רק למיני-סדרה סוגרת קצוות. כנ"ל גם ניקיטה שלחץ המעריצים הוביל למיני עונה (מחורבנת למדי) בת 8 פרקים.

  גם פיירפליי לא יכולה להיחשב כדוגמה כי היא לא חודשה לעונה נוספת. והיא גם לא הסדרה הראשונה שבוטלה והפכה לסרט. שתי דוגמאות מפורסמות בשלוף: Police Squad ששרדה 6 פרקים בלבד בתחילת שנות השמונים הפכה 6 שנים לאחר ירידתה לסרט "האקדח מת מצחוק" שאף זכה לשני המשכים. וכמובן "מסע בין כוכבים" שבמרוצת שלוש עונותיה זכתה לרייטינג נמוך עד ביטולה, זכתה לפופולריות גדולה בשידורים החוזרים ולקהל מעריצים גדל והולך עד שהוחלט לתרגם את ההצלחה למסך הגדול שהניב עד כה 10 סרטי קולנוע וארבע סדרות בת.

  רק שתי סדרות בהיסטוריה הטלוויזיונית בוטלו וחזרו לתחייה:

  "קאגני ולייסי" עלתה ברשת CBS בעונת 1982/3 ובוטלה עקב רייטינג נמוך. מחאת המעריצים וכן עלייה ברייטינג במהלך השידורים החוזרים שלה בקיץ, שכנעו את הרשת לחדש את הסדרה, למרות שהקאסט כבר שוחרר מההתחייבות החוזית. במרץ 1984 הסדרה שבה למסך ברשת CBS ורצה במשך ארבע עונות נוספות.

  ב-1999 ירדה "איש משפחה" מהמסך עקב רייטינג נמוך. שידורים חוזרים שלה הפכו להצלחה גדולה ברצועת ה-Adult Swim של Cartoon Network ומכירות ה-DVD של הסדרה הפכו לאחד ממארזים הנמכרים ביותר בהסטוריה. נתונים אלו עזרו לשכנע את רשת FOX להחזיר את הסדרה לפרקים חדשים שמהווים כיום את אחת ההצלחות של הרשת בבלוק האנימציה שלה בימי ראשון ואחת הסדרות הפופולריות ביותר שלה, בעיקר אצל הצעירים.

  באשר ל"יריחו", הסדרה היתה במקום הרביעי במשבצת שלה (מקום לפני אחרון) והרייטינג שלה בקרב בצופים הצעירים (18-49) צנח בלמעלה מ-36 אחוזים במהלך העונה (וכן נרשמה ירידה של שליש במספר הצופים במהלך העונה מ-11.2 מיליון לפחות מ-8 מיליון). אנשי הרשת אף הצהירו שאם הסדרה לא תזכה לאחוזי צפייה גבוהים בשידורה הראשוני (כלומר צפייה בזמן אמת ולא בצפייה המשקללת גם צפייה ב-DVR) היא לא תחודש שוב.

 3. עידן – איך נקראת בדיוק המיני סידרה? ראיתי את הסידרה עצמה ואשמח להמשך…

  רואה שחורות – היה שווה לחזור, כל הכבוד 🙂

 4. אסף – עושה רושם שפיוצ'רמה תהיה הסדרה השלישית לחזור. ואם כבר סדרות שבוטלו וחזרו בגלגולים אחרים, אז צריך להזכיר את "באטלסטאר גלקטיקה", שאחרי שתי עונות קאמפיות ורעות כחיקוי טלויזיוני ל"סטאר וורס", שבה 23 שנה מאוחר יותר כאחת מסדרות הדרמה הטובות ביותר בטלויזיה.

  בעניין "יריחו": קודם כל, המקום הרביעי הוא לפני אחרון, אבל CW תמיד אחרונים, אז זה אפילו יותר גרוע. אבל לאור המעריצים המסורים, אולי צריך להסיק שהבעיה היא בשיבוץ. בכל מקרה, הקמפיין השיג את מטרתו. אם למרות זאת לא יהיו צופים, הם לא יוכלו לבוא שוב בטענות.

 5. פיוצ'רמה אכן הולכת בעקבות איש משפחה ותחזור לחיים.

  בטלסטאר גלקטיקה לא חזרה למסך בעונה חדשה אלא חזרה כרימייק כך שגם היא לא נחשבת כסדרה שבוטלה וחזרה. היא גם בהחלט לא הרימייק הראשון בטלוויזיה, ממשימה בלתי אפשרית ועד דראגנט וקוז'אק.

  סדרה אחרת שאפשר במידה מסוימת להחשיבה כסדרה שבוטלה וחזרה בעונות חדשות היא "דוקטור הו" הבריטית שב-2005 חזרה בגלגול חדש לאחר 16 שנות הפסקה.

 6. ללהלהלה

  הצלתם אותתתי !!

  תוודה רבהבה.. עזרתם לי בשיעורים זה כתתבה סוףף !!

  ואאי תוודה

  רבהה

  !!

  טווב

  עפתתי לשים את הכתב בתייק שללי

  ביווו'

  תודדה

  רבה

  באאמת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *