יומן קריאה: Consider Phlebas

הבלוג מעלה אבק ואני כמעט לא כותב, כי אני משקיע את כל הרצון לכתיבה בטוויטר. אז אני מנסה להחיות אותו עם יומן קריאה – כמה מילים על ספר אחרי שסיימתי לקרוא אותו. מאז שקניתי קינדל, קצב הקריאה שלי עולה, ואני בהחלט מרוצה מזה (למרות שהלוואי שהיה יותר זמן לקרוא). באופן כללי אני מנסה קודם כל לקרוא את הספרים שכבר קניתי עותק נייר שלהם בעבר ומאז מחכים בסבלנות לתורם.

הספר הראשון שקראתי על הקינדל הוא Consider Phlebas מאת איאן מ. באנקס. קניתי אותו לפני יותר משנה על סמך המלצה. ההתקדמות בקריאה היתה איטית והספר הלך והתקמט אצלי בתיק. קיויתי שהקינדל ישפר את המצב, וכך באמת היה.

הספר הוא אופרת חלל – זה אומר מסעות אפיים בחלליות לעולמות חדשים ובלתי מוכרים. למען הסר ספק, הספר פורסם ב-1987 ונכתב לפני מסע בין כוכבים: הדור הבא. העולמות שבורא הסופר מקוריים, ויש בהחלט תחושה של גלקסיה ענקית ובה תרבויות שונות מאוד זו מזו. חוץ מזה יש מלחמה ברקע, בין שתי אימפריות עם אידאולוגיות מובחנות מאוד. הגיבור, שטוען תמיד שהוא מונע מעקרונות מוסריים, חובר לשכירי חרב שהכסף הוא עניינם העיקרי – וגם הוא עצמו צפוי להפיק רווחים וסיכוי לפרישה מהשלמת המשימה שהוטלה עליו; לעומת זאת, הסוכנת שרודפת אחריו בניסיון לעצור אותו דווקא מונעת מאידאולוגיה ונאמנות בלבד. הספר מצליח לחבר את האנשים האנוכיים שיש בכל מקום לגלקסיה אחת שלמה – מיזוג של פרטים קטנים לכדי תמונה כוללת – וזה הישג לא רע. אהבתי את זה מאוד, וגם את התרבויות והעולמות שיצר הסופר – בהחלט לא טחינה מחודשת של הקלישאות הידועות. הסוף מדכא למדי – ראו הוזהרתם.

Consider Phlebas הפך להיות הראשון בסדרה של ספרים המתרחשים באותו עולם (אבל לא ממשיכים את קו העלילה ולא כוללם את אותן דמויות), עולם ה"תרבות" (Culture) האוטופית-בעיני-עצמה. מסתמן  שאני מחבב את יכולתו של באנקס לייצר עולמות מעניינים, אז אני בהחלט מתכוון לקרוא עוד ספרים בסדרה הזו.

נ.ב. קצר על איאן באנקס: בשנת 2010 הודיע כי הוא מחרים את ישראל ואינו מתיר תרגום של ספריו לעברית. אני אינני חובב גדול של מדיניות ממשלות ישראל ב-15 השנים האחרונות, אבל לא מצליח להבין את ההיגיון בחרם תרבותי. לא הגיוני יותר לנסות להשפיע דרך הספרים? או לתרום את ההכנסות מישראל לפי ראות עיניו? אחר כך קראתי קצת בויקיפדיה וראיתי שיש לו נטיה לקיצוניות פוליטית בכל מיני עניינים אחרים, וקצת נרגעתי. מעניין שאדם כה אנטי מלחמתי מנהל כל כך הרבה מלחמות.

תגובה אחת בנושא “יומן קריאה: Consider Phlebas”

  1. הוספתי לרשימת הקריאה שלי; תודה!
    קניתי לעצמי קינדל בדיוק מהסיבה הזאת – התחושה שאני קורא פחות ופחות עם השנים – ואכן נראה שיש שיפור. כ"כ התרגלתי, שאחרי שאיבדתי את הראשון (תוך חודשיים, למרבה צערי), לא יכולתי לחכות חודש עד שיביאו לי חדש מארה"ב, אלא קניתי מיד אחד באיביי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *