יומן קריאה: בראשית היתה שורת הפקודה

לא כל כך ידעתי למה אני נכנס כשהתחלתי לקרוא את In The Beginning… Was The Command Line: זוהי מסה על מערכות הפעלה והפילוסופיה שמאחוריהן, וכיצד היא מתבטאת בממשק המשתמש והתפתחותו עם השנים. המאמר דן בהשפעה שיש לקוד הפתוח, תוכנה ללא מחיר המפותחת על ידי קהילה, על מערכות הפעלה "מסורתיות" ועל הזכות המוסרית שיש לחברות תוכנה, שגובות כסף על מערכת ההפעלה שלהן, על יכולתך לעשות במחשב שלך כרצונך.

נשמע כבד, יבש ומשעמם. אבל הכותב, ניל סטיבנסון, הוא סופר מדע בדיוני המטייל על גבולות הסייבפאנק – היסטוריה חלופית, ובעל ידע נרחב בנושאים אזוטריים – ועם הכישרון להכניס אותם לספריו ולהסבירם לקורא בצורה בהירה ומעניינת. העולמות שהוא בורא עשירים ומושכים יותר בזכות זה.

יש דוגמה טובה לכך מתוך רב המכר הראשון שלו, Snow Crash. הוא משתמש בשפה השומרית כאחד מיסודות העלילה, ומצליח להסביר אותה לקורא (ואולי מי שמבין עברית נהנה אפילו יותר); ואת העניין שלו בלוחמה באמצעות חרב הוא מאציל לגיבור הספר. האלמנט הזה חוזר אצלו שוב, ובימים אלה הוא מפתח משחק מחשב ריאלסטי בתחום הזה.

אני מתאר לעצמי שלא כל אחד יהנה מהספר הזה. חנונים של מערכות הפעלה חייבים אותו לעצמם, זה ברור. אבל עולים כאן רעיונות מעניינים לגבי ההשפעה של רכיב טכני לחלוטין – מערכת ההפעלה, שרוב משתמשי המחשב (כלומר כמעט כל אחד) כלל לא רואים אותה ולא מבינים את השפעתה – על חיינו, על הדרך בה אנחנו משתמשים במחשב, ואולי גם ממש על הדרך בה אנו חושבים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *