יום 7: כנסיות באפלה

אחת מהזרועות של סונייפיורד היא צרה מאוד, ונחשבת לפיורד הצר ביותר. מדובר במסדרון צר וארוך עם מים בקרקעית, וכביש-בקושי לאורכו. יש כל כך מעט מקום לכביש, שלעתים אין ברירה והוא פונה לתוך ההר, במנהרה קצרה, ויוצא שוב כשאפשר. התנאים האלה הופכים את הפיורד לעמוק מאוד ושקט מאוד – מראה ירוקה וארוכה.

Sognefjord

תחנתנו הבאה היא כנסייה עתיקה, שנבנתה במאה ה-12. יש 28 כנסיות כאלה בכל נורבגיה, והן מהתקופה בה המלך ציווה שמעכשיו כולם מפסיקים להיות פגאנים ומתחילים להיות נוצרים. בשביל זה היה צריך לבנות כנסיות, אבל מה שאנשים ידעו זה לבנות כמו שויקינגים בונים. התוצאה היא מבנה שנראה כמו מקדש, מעוטר דרקונים, עשוי עץ שחור מזפת (שלא ירקב), ועם כמה צלבים כדי שידעו שזו כנסיה. הכנסיה הספציפית הזו נשתמרה ללא תוספות בניה כלשהן – כך היא נראתה במקור. המבנה מרשים מאוד, והעובדה שחלקי העץ שרדו למעלה מ-800 שנה רק מוסיפה לזה.

Borgund Stavkyrkje

משם אנו מתחילים לעשות את דרכנו לכיוון העיר ברגן. בדרך אנו עוברים במנהרת לרדל (Lærdal) – מנהרת הכביש הארוכה ביותר בעולם. פשוט, במקום לנסוע מהעיר לרדל לעיר אורדל על מעברי הרים צרים וקשים, או לעקוף את ההר כולו, מהלך קילומטרים רבים, חפרו מנהרה דרך ההר. 24 קילומטרים. פשוט, לא?

המנהרה הזו כל כך ארוכה שאנשים התחילו לקבל התקפי חרדה וקלאוסטרופוביה בפנים. כדי למנוע את זה, המנהרה מחולקת לארבעה חלקים בני 6 קילומטר בערך. בין כל שני חלקים, המנהרה מתרחבת מאוד, ומוארת כולה באור כחול מרהיב. התחושה היא של נסיעה בתוך קרחון עם אור שמש כחול החודר את שכבות הקרח. זה בהחלט מקל על הנסיעה באפלה, והנוסעים מצפים לבוא המעבר הבא.

Vik valley and fjord

משם אנו נוסעים לכפר ויק, בו יש כנסיית-עץ נוספת. הנסיעה לוקחת אותנו בעוד מעלה תלול עם דרך מזגזגת על צלע ההר, דרך מעבר-הרים ומנהרה, ואז לירידה חדה אל תוך העמק ההופך לפיורד. שם, בקצה העמק, על שפת המים, נמצא הכפר. זה מראה נפוץ בנורבגיה: זרוע-פיורד עם כפר קטן בקצה. בכפר יש, מלבד כנסיית העץ, גם כנסיית אבן עתיקה, שנתגלתה במקרה: יזם שחיפש מקור לאבן בניה חשד במקומיים שמכרו לו לבנים, וגילה כי הם מפרקים מבנה היסטורי. הוא קנה את האדמה ושיפץ את המבנה, ואולם פעמוני הכנסיה נלקחו משם על ידי מסדר מיסיונרי, והם נמצאים כיום – מכל המקומות בעולם – במדגסקר.

השמש מתקרבת לאופק ואנו נוסעים חזרה דרך מעבר ההרים לכיוון ברגן – העיר השניה בגודלה בנורבגיה, עם הסטוריה של אלף שנות ספנות, דיג ואיך אפשר בלי כמה ויקינגים.

3 תגובות בנושא “יום 7: כנסיות באפלה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *