הערה מנהלתית מספר 111

קלינגר כותב על הנוקיה N95 כמייצג של שינוי תפיסתי וחברתי: היכולת – לא, ההוצאה מהכוח אל הפועל – לתעד בוידאו ותמונה כל דבר ולחלוק מיידית עם העולם באינטרנט, אתגר בלתי אפשרי לשומרי סוד. לא רק שהגבולות הישנים מאבדים משמעות, יש כאן גם עניין של אובדן-מרצון של הפרטיות, לטובת תופעה תרבותית חדשה. אפשר להעיר כמובן שה-N95 הוא לא הראשון לאפשר זאת, אבל אולי הוא הראשון להיות נפוץ; ושממילא ברור שבטחון שדה משיגים על ידי חינוך לשמירת סוד, ולא על ידי אכיפה; אבל זה הטפל ולא העיקר.

העיקר הוא שבפעם המי-יודע-כמה, הטכנולוגיה מתקדמת הכי מהר, וכופה שינוי חברתי ותרבותי, למרות התנגדות מרה של השמרנים באשר הם. המצאת התותח ביטלה את היתרון של חומות הטירה והביאה בכנפיה את קיצם של ימי הביניים וההבדלה בין אציל ואיכר. הטנק והמטוס של מלחמת העולם הראשונה היכו בהלם את חיל הפרשים, שהיה עד אז גולת הכותרת של כל צבא. הטלפון קרע לגזרים את הטלגרף, המכונית שברה את מטה לחמם של הנפחים המייצרים פרסות-סוסים. גם היום אפשר לראות את המראה העצוב של חנויות הצילום באלנבי, שלא הצליחו להתאים את עצמם לצילום הדיגיטלי – למרות שכיום נמכרות יותר מצלמות מאי-פעם.

תוך שאני מסתכן בחזרה אינסופית על עצמי, מה שמתרחש כיום בתחום המוזיקה הוא בדיוק חזית המהפכה. זה מצער לשמוע שהאמנים לא מקבלים תשלום כי מעתיקים את השירים באינטרנט, אך זכרו את חנויות הצילום: כמעט אף אחד לא צריך היום סרטי-צילום, ובודדים מדפיסים תמונות. מראה החנויות המיותמות עצוב, אבל מה אפשר לעשות? זמנן חלף, כמו זמנן של פרסות הסוסים. גם התקופה העגומה בה ארבע חברות ענק החזיקו את תעשיית המוזיקה העולמית בביצים עומדת לחלוף. אני רוצה שאמן יקבל תגמול על עבודתו, אבל מכירה של תקליטורים, כשלא לגמרי ברור מה נמכר כאן, היא לא הדרך לקבל את התגמול הזה. יש דרכים אחרות לקבל תגמול, והאמנים יודעים את זה. מי שלא יודע את זה הם החליפות, הפונקציונרים בחברת התקליטים שרוצים להבטיח לעצמם משרד ובונוס. אני מפנה את כל מי שמתעניין לסרט Good Copy Bad Copy – סרט מרתק המתעד את המצב הבלתי אפשרי שחברות התקליטים הובילו אותנו אליו, ועל החלופות הנהדרות שמתקיימות כבר היום.

כותרת חודש ינואר היא בהשראת מזג האויר הקריר אך נטול השלג. מה הבנאדם צריך לעשות בשביל לקבל קצת מהלבן הלבן הזה? התמונה היא מאת CaptPiper וברשיון CC: By-NC. הכותרת הקודמת עברה, כרגיל, לגלריה.

2 תגובות בנושא “הערה מנהלתית מספר 111”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *