איים אבודים: טריסטן דה קונה

פרויקט איים אבודים: פוסטים על איים רחוקים, נשכחים, אקזוטיים, קרים, חמים, מיושבים או לא. העיקר שיהיה נידח.

טריסטן דה קונה הוא שמה של קבוצת איים (ארכיפלג) ממש באמצע האוקיינוס האטלנטי, וגם שמו של האי הגדול ביותר בקבוצה. האי התגלה לראשונה ב-1506 על ידי ימאי פורטוגלי בשם טריסטאו דה קונה, שמיהר לקרוא למקום על שמו – אבל לא הצליח לרדת לחוף, בגלל מזג האויר הסוער. הבריטים סיפחו אותו לעצמם ב-1816, בעיקר כדי למנוע מהצרפתים להשתמש בו; אך לאחר פתיחת תעלת סואץ, פחתה חשיבותו האסטרטגית.

לאחר מספר נסיונות ליישב את האי, הוא פונה לחלוטין ב-1962 בגלל התפרצות געשית. התושבים שנמלטו דוקא אהבו את המקום ושבו אליו כעבור שנה. עיר הבירה, שהיא גם העיר היחידה, נקראת "אדינבורו על שבעת הימים". באי הנידח הזה יש כיום 270 תושבים, והוא נחשב למקום המיושב הנידח ביותר בעולם: הוא מרוחק כ-2,800 ק"מ מדרום אפריקה, ו-3,360 ק"מ מדרום אמריקה. האי המיושב הקרוב ביותר הוא סנט הלנה, טריטוריה בריטית הנמצאת 2,400 קילומטר צפונה.

Edinburgh of the 7 seas 07

מקור הפרנסה העיקרי הוא דיג, בעיקר לובסטרים; וכן מכירה של מטבעות ובולים לאספנים. באי יש בסך הכל 80 משפחות, ולהן שבעה שמות משפחה בלבד; בגלל האוכלוסיה הקטנה, קיימות באי בעיות גנטיות, כמו אסתמה וגלאוקומה. הטלויזיה הגיעה לאי רק ב-2001, והערוץ היחיד הוא ערוץ הכוחות הבריטיים, המשדר מאיי פוקלנד. הבידוד התקשורתי הביא להתפתחות ניב מקומי של אנגלית. גם החינוך באי סובל כתוצאה מכך.

Tristan da Cunhaאבל זה עוד לא הכל. בתוך הארכיפלג ישנו אי מסתורי הנקרא "הבלתי נגיש" (Inaccessible), בגלל שמאות שנים לאחר גילויו, לא הצליח איש לעלות לחופיו. האי התגלה 146 שנים אחרי טריסטן דה קונה, ועוד 220 שנה עברו עד שהצליחה משלחת גרמנית להגיע לאי עצמו; אנשי המשלחת עצמם נתקעו באי, וחולצו שנתיים מאוחר יותר על ידי ספינה בריטית. אפילו ב-1962 נכשלה משלחת בריטית שניסתה לחקור את האי. כיום, האי הוא אתר מורשת עולמית של UNESCO, וכולו (יחד עם האי גוף) שמורת טבע.

אי קטן עוד יותר הוא נייטינגייל, אי בלתי מיושב אך פתוח לביקורי תיירים, בליווי מדריך מטריסטן. לצידו שני איים זעירים: מידל וסטולטנהוף (על שם האחים מאותה משלחת גרמנית). הנה לכם תמונה נדירה שצולמה על נייטנגייל, ובה רואים גם את שני האיים הקטנים.

עוד: גלריית תמונות מטריסטן דה קונה.

4 תגובות בנושא “איים אבודים: טריסטן דה קונה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *