איים אבודים: סאבא

פרויקט איים אבודים: פוסטים על איים רחוקים, נשכחים, אקזוטיים, קרים, חמים, מיושבים או לא. העיקר שיהיה נידח.

דגל סאבאסאבא הוא האי הקטן ביותר בשרשרת האיים האנטיליים ההולנדיים, שיחדיו מהווים "מועצה מקומית" של ממלכת הולנד. לפיכך, פסגת הר סינרי ("הר הנוף") שבמרכז האי הוולקני סאבא, היא הנקודה הגבוהה ביותר בכל הולנד. שטח האי – 13 קמ"ר בלבד, וגרים בו 1,400 איש בערך, ממוצא מגוון: אירים (צאצאי אסירים שהוגלו במאה ה-17), אפריקאים (צאצאי עבדים), וגם הולנדים. סאבא היה האי הראשון בקריביים שאסר על עבדות.

האי סאבא

בירת האי נקראת ד'ה בוטום ("התחתית"), משעשע, אבל זהו עיוות אנגלי של השם ההולנדי, שמשמעותו "הקערה": העיר נמצאת בעמק מוקף גבעות. גרים בה 500 תושבים המספיקים לממשלת האי ומשרדי הממשלה, בית חולים ובית ספר לרפואה. בשנת 1938 הוחל בבניית דרך עפר לחבר את העיר עם שלושת הכפרים האחרים על האי – למרות התעקשותם של המהנדסים שהבניה כלל אינה אפשרית: האי הוא הר געש כבוי בעל מורדות תלולים. תושב האי למד הנדסה אזרחית בהתכתבות, וניהל בעצמו את העבודה, שהסתיימה כעבור חמש שנים – אבל המכונית הראשונה הגיעה רק ב-1947. אספקת חשמל קבועה הופיעה רק בשנות השבעים.

לאחר שסופת הוריקן חיסלה כמעט לחלוטין את יער המהגוני שכיסה את האי, נותרו שני מוצרים מסורתיים שעדיין מיוצרים באי: סאבא ספייס, הוא רום מתובל מסורתי, וכן – מפליא – תחרה. ייצור התחרה באי החל בסביבות 1870, והמוצרים הופצו על ידי בני האי (שהיו גם פיראטים לעת מצוא). עם השנים הפכה תחרת סאבא לעסק משגשג, עם הזמנות רבות מארה"ב.

מבט על העיר The Bottom

תושבי האי מתגאים בהיותו שמור, פראי ולא מתועש. הדבר תורם לתיירות באי, שהגישה אליו די קשה: יש נמל תעופה עם מסלול מהקצרים בעולם, ורק שלושה דגמי מטוסים קטנים רשאים לנחות בו. מעבורת מובילה נוסעים מהנמל היחיד באי אל סן מרטין, אי סמוך המחולק בין צרפת והולנד. ממש סמוך לאי נמצא אטול סאבא, שונית אלמוגים שוקקת חיים ודגה טרופית, המושך צוללנים וגם דייגי לובסטרים.

3 תגובות בנושא “איים אבודים: סאבא”

  1. סאבא נמצא קילומטרים ספורים מסן מארטין, אחד האיים היותר עמוסי תיירות שיש, וקרוב מאוד לפחות לעוד שלושה איים מיושבים שנראים ממנו.

    ועדיין, לו רק אפשר היה..

  2. טוב, הקריביים הם אזור שוקק תיירים, זה ברור. ולמרות זאת, מגיעים לסאבא רק 25,000 בשנה – מן הסתם כי אין אטרקציות גדולות במיוחד על האי, ויש קושי מסוים להגיע. אבל איך אפשר לוותר על ביקור בכפר שקוראים לו Hell's Gate ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *