משרד הבריאות מזהיר מפני סרטן התחת

בנורבגיה פוחדים מהטרולים שאורבים במעברי ההרים; באנגליה, יצאו אבירים להילחם בדרקונים. בישראל פוחדים האנשים מהשד שנקרא קרינה, כאילו אין מדע בעולם שיסביר מה זה בדיוק. ברור, עדיף לקנות קמע של הבאבא מושיקו, ובינתיים לשרוף את המכשפה.

שד (אילוסטרציה)והנה, מפרסם משרד הבריאות מידע לציבור בדבר השימוש בטלפונים סלולריים: אנחנו לא יודעים בעצם כלום, הם אומרים שם, אז כדאי להיזהר עד שנדע יותר. לזה, חברים, קוראים בצה"ל "כיסוי תחת", למקרה שבעוד שלושים שנה יבואו אנשים וישאלו "למה לא הזהרתם". הנה טיפ קטן: למרות האזהרות החמורות מפני עישון, המגובות במחקרים אין ספור, אנשים ממשיכים לעשן; ולא רק זאת, הם גם כועסים כשרוצים למנוע מהם לפגוע באנשים אחרים; ולא רק זאת, אלא הם ממשיכים לתבוע את כל מי שיש לו כסף, בטענה של "לא הזהרתם".

אבל הדוח של משרד הבריאות מזכיר את המחסור בראיות בשפה רפה מאוד, והאספסוף השקוע באמונות טפלות הסתער על האזהרות כמוצא שלל רב. כבר ציפיתי לראות המון עם קלשונים ולפידים מסתובב ברחוב, מבצע לינץ' בעוברים ושבים המדברים בטלפון וכורת אנטנות כאילו היו עצים ביערות הגשם בברזיל. גם ידידי יהונתן קלינגר העדיף לחפש את האינטרס החבוי, כאילו משרד הבריאות התגייס לטובת החברות הסלולריות. אך שתי בעיות גדולות מאוד בטיעוניו מובילות אותי למסקנה שהוא טועה.

ראשית, אם משרד הבריאות מנהל "קמפיין הפחדה" לטובה חברות הסלולר, איפה הקשר? האם מעבירות החברות שלמונים לרופאים שבראש מערכת הבריאות? כסף יש להם, אין ספק; אבל אם אכן אפשר לקנות את היושר המקצועי של פרופסורים וראשי אגפים, נדמה לי שהאפקטים הא-תרמיים של הקרינה הם לא הבעיה העיקרית כאן. ואם אין שוחד, למה לאנשי המשרד להתגייס לטובת שיווק עוד כמה דגמים של נוקיה?

ושנית, למרות שעו"ד קלינגר מאשים את משרד הבריאות בבורות, העובדות הטכניות דווקא תומכות בעמדת המשרד. האנטנות הסלולריות אינן מהוות סכנה – או לכל הפחות, מהוות סכנה הקטנה בכמה סדרי גודל לעומת המכשיר הצמוד לאוזן (ליתר דיוק, הסכנה קטנה אקספוננציאלית). לו היו טורחים לברר את העניין עם מהנדס RF, או פיזיקאי, העובדות היו מתבררות מייד. לעזאזל, אפילו בוגר תיכון עם חמש יחידות פיזיקה יכול להסביר את זה. אבל רוב האנשים מעדיפים לשוות לנגד עיניהם את שד הקרינה, ולהמשיך לשרוף אנטנות; ולא משנה כמה יסבירו – ההסברים האלה נופלים על אזניים ערלות.

אז מהו האינטרס של משרד הבריאות? אני חושב שמדובר באותו כיסוי תחת ישן וטוב. צריך להראות לציבור שעושים משהו, וכמובן שצריך להגן על הילדים™. את הקטנת הקרינה שכולנו חשופים לה אפשר לבצע רק באמצעות הגדלת מספר האנטנות. אם נדמה למישהו שזה משרת את האינטרס של חברות הסלולר – זה לא מעלה ולא מוריד.

ואם כבר להגן, אני לא יודע כמה אנשים מתו מסרטן שנגרם ממכשיר סלולרי. לעומת זאת, אנשים שמתו בגלל שדיברו בטלפון בזמן נהיגה, יש הרבה. ממש הרבה. ודיבורית לא עוזרת. אם אתם רוצים להציל חיים, התחילו בזה.

5 תגובות בנושא “משרד הבריאות מזהיר מפני סרטן התחת”

 1. ר"ש,

  אני לא חושב שאנשי משרד הבריאות קיבלו כסף במעטפות, אני חושב שהציפו אותם במידע שגרם להם להגיע למסקנות האלו על ידי גורמים אינטרסנטים.

  שוב, לגבי המכשירים: האנטנות יוצרות אולי קרינה קטנה יותר, אבל היא קבועה וקיימת תמיד בשכונה.

  לגבי המחקר של משרד התקשורת: הדף המדובר אליו כולם מלנקקים נראה כמו פרוייקט אישי של ילד בכיתה ד' שלקח מקורות מכל מיני ויקיפדיות והרכיב טקסט מקופסט.

 2. אני מסכים באופן כללי, אלא שזה מצביע על רשלנות ועצלנות (וכסת"ח) ולא על שירות אינטרס חיצוני כלשהו.

  בעניין הקרינה הקבועה – המשמעות של זה רחוקה מלהיות ברורה. יש גם קרינה קבועה של משדרי רדיו וטלויזיה, קרינת מיקרוגל של אנטנות בזק, טלפונים אלחוטיים, פחות או יותר כל מכשיר חשמלי פועל (בעיקר שנאים) – וזה כולל קרינה די חזקה בתוך מכונית. ההיטפלות לאנטנות הסלולר היא בעלת בסיס רעוע למדי.

 3. קצת נמאסה עלי הגישה הזו של "עדיין אין ראיות שתומכות [במה שברור לכל] בכך שפלאפונים עושים סרטן".

  נעשו לא מעט מחקרים רציניים בנושא, החשובים שבהם מדברים על אוכלוסיה שמשתמשת בפלאפונים בשיטה הדיגיטלית כבר מעל 15 שנה, עשרות אלפי אנשים (אנשי עסקים בסקנדינביה, אם אתם מתעקשים). נכון להיום כל המחקרים הללו הראו שפלאפונים לא מגבירים את שכיחות הסרטן.

  אז נכון, יכול להיות שהם גורמים לסרטן רק אחרי 25 שנה, יכול להיות שהם גם מרפאים איידס אחרי 30. נכון להיום אין שום ראיות שתומכות ברעיון שפלאפונים גורמים לסרטן ואני לא מכיר אפילו מודל תאורטי שיכול להסביר איך יתכן ואנטנות (לא פלאפונים) יכולות לגרום לסרטן.

  מצד שני, מה אפשר לצפות ממשלה שחושבת שאני אאמין שרוב הסיכויים שבאוטו לידי יש שוטר ? כמות השטויות שהם מלהגים גורמת לי להתעלם אוטומטית מכל מסר ממשלתי (לחסוך במים ? תתפילו. למחזר ? למה ?), ומה אם יום אחד יצא משהו מועיל מפיהם ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *