ניצחנו!

kiss_2איגוד תעשיית ההקלטה של אמריקה, המוכר בשם RIAA, מתמוטט: עשרות עובדים כבר פוטרו, וייתכן שכבר בשבוע הבא הארגון הזה יעלם לגמרי, ויטמע בתוך מקבילו הבינלאומי, IFPI ("הפדרציה הבין-לאומית של התעשיות הפונוגרפיות"). האיגוד הזה, המייצג את האינטרסים של חברות המוזיקה בארה"ב, נשלט בעיקר על ידי ארבע חברות המוזיקה הגדולות: EMI, סוני מיוזיק, וורנר מיוזיק, ויוניבסל מיוזיק גרופ. בשנים האחרונות נודע שמו של האיגוד הזה ברבים בעיקר בגלל מאבקו בשיתוף קבצי מוזיקה באינטרנט, ובמדיניות המפוקפקת של תביעות גרופות, כולל סטודנטים תפרנים, ילדים קטנים, וקשישים שאפילו אין להם מחשב.

לפני כחודשיים הכריז הארגון על סיום קמפיין התביעות אחרי חמש שנים, במהלכן נתבעו כשלושים אלף איש על שיתוף קבצים. רובם, אגב, בחר לשלם דמי כופר של כמה אלפי דולרים, מחשש שלא יוכלו לממן לעצמם הגנה משפטית; מי רוצה להתעמת עם סוללת עורכי דין אימתנית? כך נוצר מצב שחברות המוזיקה למעשה סוחטות אנשים שאין להם יכולת להגן על עצמם. הארגון טען שהוא עובר למדיניות חדשה: שיתוף פעולה עם ספקי אינטרנט, שיאתרו משתפי קבצים ויחסמו את החיבור שלהם לרשת. בשלב זה, התוכנית הזו אינה יוצאת לפועל.

כתבתי "ניצחנו!" בכותרת הפוסט למרות שלא ניצחנו כלל, ולא בטוח שיש קונצנזוס על מהו ניצחון. הסיבה לכותרת היא שגם ה-RIAA עצמו טען לניצחון, אחרי שהצליח, אחרי מאבקים משפטיים, להפיל את שירותי שיתוף הקבצים נאפסטר וגרוקסטר. האמנם הצליח? הרי שיתוף הקבצים רק הפך נפוץ יותר, קל יותר, זמין יותר. את הסוסים האלה איש כבר לא יחזיר לאורווה לעולם.

גם הפיכה שרירותית של כל שיתוף קבצים לחוקי היא לא הניצחון שאני מחפש. בסך הכל, אמנים צריכים להתפרנס, ולא רק הם: גם האנשים הטכניים באולפן ההקלטות, וגם הכמות העצומה של אנשים שעובדים מאחורי הקלעים של סרטים, לדוגמה. ניצחון אמיתי יבוא כאשר יפסיקו להתייחס לשיתוף מידע כאל משהו שצריך (או אפשר בכלל) לעצור אותו, ויתחילו להשתמש בו לקידום מכירות לדברים אחרים – כמו הופעה חיה או מרצ'נדייזינג; כאשר ההכנסות ממוזיקה ילכו לאנשים שעושים אותה, ולא למנגנון הסחטני של חברות-ענק; כאשר אפשר יהיה ליצור יצירות חדשות מתוך יצירות קיימות בצורה הוגנת, וללא תסבוכת-רישוי שעולה מיליונים. בינתיים, לפחות, אפשר לרשום ניצחון קטן על הגישה הכי לא נכונה בתולדות תעשייה כלשהי: התעללות בלקוחות הכי טובים שלך.

9 תגובות בנושא “ניצחנו!”

 1. "שיתוף הקבצים רק הפך נפוץ יותר, קל יותר, זמין יותר", האמנם? אני די מתגעגע לימים של נאפסטר, כשיכולתי לאסוף דיסקוגרפיות ממצות של להקות איזוטריות יחסית. היום יש אוסף של כל מיני פתרונות חלקיים, אבל הם מעיקים מספיק כדי לגרום לי לקנות כבר את הדיסק וזהו.

  (בעצם אני לא קונה דיסקים, אני סתם לא שומע מוזיקה חדשה).

 2. אני עומד מאחורי מה שאמרתי – במיוחד מוזיקה חדשה קל מאוד להשיג. וגם זה שאפשר להיכנס ליוטיוב או ל-Deezer ודומיו ולמצוא כמעט כל שיר, זה חלק מהעניין.

 3. למעשה, הפסדנו בגדול.
  "שיתוף פעולה עם ספקי אינטרנט, שיאתרו משתפי קבצים ויחסמו את החיבור שלהם לרשת" – החלום הרטוב של ספקי האינטרנט שמוכרים לך מוצר שאין להם שום כוונה לספק – ניתוק משתפי קבצים והגבלות עליהם (חוקיים או לא חוקיים – למי יהיה אכפת?) תחת אמתלה של הסכמים/חוקים/הסכמים/הכל ייתן לספקי האינטרנט בדיוק מה שהם צריכים – פחות תעבורה תמורת אותו כסף שמשלמים הצרכנים. (כי אם כולם יעשו את זה – למי תעבור?)

 4. hear hear.

  @ישראל – שמעת על פרוטוקול זניח למדי שנקרא Bittorrent?

  כשנאפסטר התחיל אם הייתי מנסה להוריד דיסקוגרפיה של אמן ממוצע
  היה לוקח לך חודש. אפילו בימי הזוהר של קאזה ומקבילותיה
  רוחב הפס הממוצע בארצנו לא היה להיט.
  היום קל מבעבר להוריד דיסקוגרפיות שלמות במהירות הבזק.

 5. אלכס – זה לא קורה בינתיים, והסיכוי שזה יקרה הולך ויורד. אפילו באנגליה וצרפת, שם יש ממש פעילות חקיקה בעניין, זה עוד לא סגור. וגם אם זה יקרה, אין לי ספק שרשתות השיתוף פשוט יהפכו מאובטחות יותר, ויהיה קשה יותר לדעת מי מוריד מה. כבר ראינו את התהליך הזה קורה: כשהספקיות התחילו עם traffic shaping, הרשתות יישמו שיטות טשטוש מבנה המידע המועבר (obfuscation). ואם גם זה לא יהיה מספיק, תמיד יש SSL.

 6. האמת שקיוויתי שמישהו יחשוף לי פה איזה שירות שיתוף קבצים שאני לא יודע עליו…

  אחד השירים שאני הכי אוהב באוסף שלי הוא גירסת live לשיר Old Woman של K's Choice. הורדתי אותו מנאפסטר בשנת 2000 כשגיליתי את הלהקה. שום טורנט לא יעזור לי למצוא פנינים כאלה (טוב, בדרך כלל). soulseek לפעמים עוזר, אבל הוא איטי ולא אמין. הגירסה ביוטיוב לא מתקרבת בכלל, וגם אם היתה, אני לא מכיר שיטה פשוטה להפוך סרטון יוטיוב לקובץ MP3.

  אני מאמין שהימים הטובים עוד יחזרו, אבל אנחנו עוד לא שם.

 7. לגבי הפיכת יוטיוב לmp3:אפשר להוריד סרטונים מיוטיוב במלואם באמצעות הrealplayer החדש.משם הפיכת פס הקול לmp3 אמורה להיות אפשרית לחלוטין אאל"ט.

 8. יפה כתבתם – באמת שאהבתי פרט לקטע עם המאובנים שהיה נגוע בחוסר אובייקטיביות משוועת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *