מותו של ה-URL הארוך

אחת העצות הראשונות ב-SEO היא: כתובת הפוסטים צריכה להיות ארוכה, ולהכיל מילות מפתח מתוך הפוסט (בדרך כלל מהכותרת) וגם את תאריך הפרסום. הנימוק הוא, שמנועי חיפוש אוהבים מילים שהן חלק מה-URL, ולכן הפוסט יופיע גבוה יותר בגוגל. נימוק נוסף הוא, שהגולשים יכולים לראות אם הפוסט רלוונטי להם מבחינת הנושא והתאריך. אבל האם זה באמת עוזר?

מסתבר שלא כל כך. בטור שפרסם לאחרונה ג'ון דבוראק, הוא מביא מספר נתונים המערערים כמה תפיסות SEO מקובלות. הבלוג של דבוראק זוכה לסדר גודל של כמיליון צפיות בחודש, נתון נאה לכל הדעות. והנה, אחרי ששמע בעצתם של "מומחי" SEO ושינה את פורמט הכתובות (הוא משתמש בוורדפרס כמו כולנו), האתר ספג מכה קשה וירד מממוצע של 1.2 מיליון צפיות בחודש לכ-900 אלף. וזה לא שהלינקים הישנים הפסיקו לעבוד – הלינק הדיפולטי (זה עם מספר הפוסט) ממשיך לעבוד.

מה קרה? הכתובות החדשות ארוכות ומעצבנות, ובלתי אפשרי להקליד אותן ידנית; אבל הן אמורות ללכוד את תשומת ליבו של השליט האולטימטיבי, גוגל. בפועל, מספרי הצפיות יורדים, ותוצאות החיפוש בגוגל אינן משתפרות! הוא שוחח בנושא עם מפתחת שעזבה את גוגל לא מכבר, והיתה שם מעורבת בתחום אסטרטגיית החיפוש, והיא מאשרת: שיטת הכתובת המפורטת אינה עוזרת. בנוסף, קשה לשלוח את הכתובות במסנג'ר או באימייל, כי הן נחתכות או נקטעות; צריך לדעת איך מקצרים אותן (לדוגמה, באמצעות TinyURL) וגם אז הן הופכות חשודות בעיני רבים (ע"ע rickroll).

נדמה לי שמי שמשתמש בשיטה הזו עם בלוג בעברית עושה לעצמו עוול עוד יותר גדול, בין אם הוא מקליד slug אנגלי ידנית, ובין אם הוא משתמש בכתובות UTF-8 מזעזעות כמו בויקיפדיה העברית:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%93_%D7%A9%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%AA%D7%95%D7%9A-%D7%97%D7%9E%D7%A9

לא יכול להיות שזה משפר את תוצאות החיפוש בגוגל!

התייחסות אחרונה בעניין נוחות השימוש. כאמור, כתובת כזו ארוכה אין שום סיכוי להקליד ידנית. אבל, אם המשתמש כבר ביקר בדף הזה, אז הוא יכול להסתכל על ה-URL ולראות את התאריך ונושא הפוסט, ואז לכאורה קל לו יותר למצוא מה שהוא מחפש. אבל מאחר ובכל דפדפן מודרני (פיירפוקס, אופרה, כרום, ספארי) יש תיבת URL מתקדמת, שמציגה את כותרות הדפים ומאפשרת גם חיפוש בהיסטוריה, אין שום צורך בכתובת ארוכה ומפותלת. עדיף לשים את המידע הזה בכותרת במקום בכתובת.

אם יש למישהו הוכחה שזה עובד (סטטיסטיקות לפני/אחרי), אשמח לשמוע. בינתיים אני קורא לכל מי שרוצה לשמוע להפסיק עם השטות הזו, ולחזור לכתובות באורך סביר. For great justice.

11 תגובות בנושא “מותו של ה-URL הארוך”

 1. ולי דווקא הייתה בעיה אחרת – מהרגע שהתחלתי לעבוד עם סלאגים (באנגלית כמובן) כל שבוע בערך הוורדפרס היה משתגע והלינקים היו הופכים ללא פעילים (לא ניתן היה להיכנס לאף פוסט) עד שהייתי חוזר לשיטה המקורית וחזרה לסלאגים. חשבתי שהבעיה בוורדפרס – אבל גם שדרוג ל2.7 לא עזר – כנראה שזאת בעיה כלשהי בשרת.

 2. טוב, טוב, בסדר, שיניתי. אבל בכל זאת מילה לזכות הכתובות הארוכות: כשאני עובר עם הסמן על קישור עם שם ארוך, אני מקבל הרבה יותר אינפורמציה (גם אם השם בעברית) מאשר מה שאני מקבל כשכתובת ה-URL כוללת רק מספר. זה גם משמעותי.

 3. אני גדלתי על הטורים של דבורק ומאד אוהב לקרוא אותו גם היום, אבל הדוגמא הספציפית הזו מעידה על חוסר הבנה מאד בסיסי ב-SEO.

  בסוג הזה של כותרות משתמשים כדי להכניס את מילות מפתח ב-URL. על דירוג בתוצאות זה כמעט לא משפיע. מה שכן, מילות המפתח מובלטות בתוצאות ולכן זה מגדיל CTR.

  הבעיה בלעשות את זה בדיעבד היא שכל זמן התגובה של האתר נפגע כי בגוגל מופיעים הדפים הישנים וכל כניסה דורשת Redirect. לזמן הטעינה הממוצע לדף באתר יש השפעה הרבה יותר גדולה על הדירוג מאשר למילות המפתח ב-URL, ובניגוד לה – ההשפעה הזו מורגשת כמעט מייד בכמות התנועה שאתה מקבל.

 4. 1. אני שמח לראות שמישהו עדיין מתענין במה שיש לדבוראק להגיד. בימינו הוא לא יותר מטרול.

  2. למי שמבין טיפה איך מנועי חיפוש עובדים ושהם לא מבינים שפה מדוברת צריך להיות ברור לחלוטין שמבנה הכתובת לא אמור להשפיע על מיקום בתוצאות, לפחות לא באופן משמעותי.

  3. רי"ה הוא צדיק גדול אבל המלחמה נגד סלאגים בעברית שהוא ניהל בקבוצת הדיון של וורדפרס היא מוטעית. לפחות פיירפוקס 3 מציג כתובות בעברית ולא את הקידוד שלהן ואקספלורר 7 עשה את זה עוד קודם. למעשה זה לא נח בגלל שינוי כיווני הכתיבה, אבל אתה יכול להקיש את הכתובת בעברית בשורת הכתובות ופיירפוקס יתרגם אוטומטית.

  4. אני מניח שהawesome bar של פיירפוקס 3 יעזור לגולש למצוא את הכתובת של הדף על ידי הקלדת הטקסט שהוא חלק מהכתובת

  5. כמו שהקדמתי, דבוראק הוא טרול שההבנה שלו במה שהוא כותב עליו היא שטחית לחלוטין. SEO קשור להגדלת כמות התנועה לאתר רק עבור אנשים שנשארו תקועים בשנת 2000 עם מודלי ספירת העיניים. SEO מודרני אמור לדבר על ROI, הוא אמור לגרום לכך שיגיעו לאתר שלך יותר אנשים שיקנו בו את מה שאתה מוכר (מוצרים, פרסומות, אידאולוגיה,….) ומי שלא מכניס לך כסף עדיף שכלל לא יכנס לאתר ולא תבזבז עליו CPU.

  6. מי בכלל מקליד היום כתובות?

 5. מרק – הערה בעניין סעיף 5 שלך – זה מאוד מעניין, אבל זה משהו שעוד יותר קשה למדוד, ולמרות שנשמע הגיוני, הייתי רוצה לראות נתוני אפקטיביות.
  ולגבי סעיף 4, ה-awesome bar מוצא גם על ידי הקלדת חלק מהכותרת של הדף, לא רק הכתובת, ומכיוון שה-slug ממילא נשאב מהכותרת, זה לא משנה כלום.

 6. ר"ש הסלאג נשאב מהכותרת בוורדפרס ולא בהכרח בCMS אחרים, ואם אתה משתמש בתוסף SEO כמו ה allinone אז זו לא בהכרח תהיה הכותרת של הדף. ולמרות זאת אני מסכים איתך איתך שסביר להניח שזה לא מוסיף משמעותית ל"שימושיות" של הגולש.

  בקשר לעניני ROI. אני לא יודע על כלי SEO ספציפיים שמפשרים לך לעקוב אחרי דברים כאלו, אבל זה בדיוק התחום של נוקונומי, הכלי שלהם מאפשר לך לקשר בין מילת חיפוש שדרכה הגיעו לאתר לפעולה שנעשתה באתר ולעקוב כיצד משפיעים שינויים שנעשים באתר (שינוי סלאג כדוגמא) על כמות הלחיצות על פרסומות.
  אבל מעבר לזה, זה די no brainer שאין לך שום רווח מזה שתופיע במקום הראשון בתוצאות החיפוש אחרי "סקס" לכן מאמץ הקידום שלך מראש הוא ממוקד למילים שסביר להניח שהגולשים שיגיעו דרכן יוסיפו לך ערך כלשהו.

 7. דיון מעניין.

  ראשית, כל עוד גוגל מעולם לא פרסמו באופן פומבי כיצד האלגוריתם שלהם מדרג עמודים, לאילו פרמטרים בתהליך האופטימיזציה יש משקל (ואיזה) – הדבר היחיד שניתן לעשות זה להניח או לשער בלבד (וגם זאת רק על סמך תצפיות וניסויים סטריליים).

  הדרך היחידה שבה ניתן ממש להוכיח אם יש לזה משקל או לא היא: לדעת מהו המשקל שכל פרמטר מקבל, לדעת מהם ציוני הרלוונטיות שיש ל-2 מתחרים בעלי רמת אופטימיזציה זהה הרגע נתון (לאחד כתובות עם מילות מפתח לשני לא) ומה המיקום שלהם בעבור מילת מפתח זהה באותו רגע נתון.

  אישית אני נוטה להסכים שיש משקל למילות מפתח ב-URL, אבל רק באלגוריתם של גוגל.קום. לגבי גוגל.ישראל כבר ראיתי לא פעם בעבר, מספר דוגמאות בשטח שהובילו אותי למסקנה שאין לכך ממש השפעה. מעבר לכך, אני מסתכל איך בנויים אתרי חברות SEO גדולות בינלאומיות בעלות נסיון רב, בכל אחת מהן אני רואה שהם משתמשים בכתובות עם מילות מפתח. כנראה שזה אומר משהו…

 8. פינגבאק: לינקים 5.4.09 «
 9. שלום רב לכולם .
  איפה אני יוכל למצוא מדריך שמראה איך מעבירים את השורת כתובת לעברית ?
  ואיך אפשר להתאים את זה לאתר PHP .
  תודה רבה מראש לכולם
  וחג שמח .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *