מי יצנזר את המצנזרים

אחרי שחוק צינזור האינטרנט, המכונה גם 892, מת בקול דממה דקה, נשמו רבים (ובהם גם אני) לרווחה. אין ספק שמדובר בחוק שאינו רק אנטי-דמוקרטי, אלא גם פוגעני (בכך שיצנזר גם אתרים ראויים ולגיטימיים), רשלני (בכך שאין סיכוי שיצליח באמת לחסום את כל האתרים הפוגעניים) וגם פשוט מטומטם (בכך שלא משנה מה השיטה בה ישתמשו, אפשר יהיה לעקוף אותה די בקלות). אבל למרות שהנושא ירד לכאורה מסדר היום, כדאי אולי לחשוב לרגע על המטרה האמיתית שלשמה נולד החוק הזה, ולמה יש סיכוי טוב שעוד נראה אותו חוזר, בצורה כזו או אחרת.

יוזמי החוק, אנשי מפלגת ש"ס, אוהבים להתהדר בכך שהם רק רוצים להגן על הילדים™. אבל, הם מוסיפים, זה בכלל לא הילדים שלנו: אצלנו אין אינטרנט. לא, אנחנו מגינים על הילדים החילונים, כי כל ישראל ערבים זה לזה. זה מעניין, כי כאשר מדובר על סמים או אלימות, הם נהנים להטיח האשמות בנוער החילוני. עכשיו הם פתאום רוצים להציל אותו? אני טוען שאין להם עניין ולו קל שבקלים בהצלת ילדים חילונים. העניין שלהם בילדים חילונים מסתכם באיך למשוך כמה שיותר מהם לחינוך ברשת אל המעיין, כדי שאפשר יהיה להחזיר אותם בתשובה. אבל אם זה כך, בשביל מה לצנזר לי את האינטרנט?

אני לא טוען שחברי הכנסת של ש"ס, או הרבנים הנסתרים שמושכים בחוטיהם מאחורי הקלעים, הם רשעים שרק רוצים למרר את חיינו. אני גם לא חושב שזה צעד ראשון למדינת הלכה (ונדמה לי שהעסקנים, לפחות, ממש לא רוצים מדינת הלכה). לדעתי, המטרה האמיתית של החוק הזה היא הגבלת הגישה לאינטרנט של הציבור החרדי דווקא.

ראיתם את האזהרות החמורות בשכונות החרדיות נגד האינטרנט? את המאמץ הגדול שמשקיעים בניסיון להפחיד את האוכלוסיה, לבל יתחברו לאינטרנט רחמנא ליצלן? יש לזה סיבה. האינטרנט מפילה מחיצות, שוברת חומות שתיקה, ומפוררת את המבנה השבטי המסתגר של החברה החרדית. די להביט באתר כמו "חדרי חרדים" ובפורומים העמוסים בהייד פארק כדי לראות את המהפכה. תקשורת חושפנית מחד ואנונימית וחשאית מאידך – זהו שילוב קטלני שמערער את מעמדם האבסולוטי של רבנים בתוך קהילותיהם, ופוגע בכוחם של עסקנים ופוליטיקאים.

התקשורת החרדית – וכאן הכוונה לעיתונים ולתחנות הרדיו – מגוייסת לחלוטין. החדשות מטויחות היטב, השפה מכובסת ומגוהצת, ידיעות מהעולם החילוני שמעבר לחומה יש רק במשורה, ופשע כמעט שאינו קיים. זה, כמובן, מפני שהיא נתונה לפיקוח הדוק ובלתי מתפשר. קשה לקיים אחיזת-חנק כזו באינטרנט – כפי שאנו רואים היטב ממדינות אחרות, שמנסות ונכשלות. מהמקום הזה מגיע הרצון להטיל צנזורה: האתרים הראשונים שייחסמו הם הפורומים החרדיים ולא אתרי הפורנו. כבונוס קטן, ממילא חובבי חופש הדיבור וזכויות האזרח לא ימהרו לזעוק על פורום כזה שנחסם. נוותר להם פעם אחת על ויקיפדיה והם יהיו מרוצים.

זו הסיבה שלדעתי עוד נראה את החוק הזה בגרסאות חדשות בעתיד. הלחץ על הפוליטיקאים החרדים הוא גדול – גם מצד הממסד הרבני וגם מחששם האישי למעמדם. אנחנו נצטרך להמשיך להילחם – לא רק על זכותנו לצרוך פורנו, אלא על זכות הדיבור הבסיסית ביותר של ציבור חרדי ודתי, שקשה לו מאוד להגן על עצמו מפני עוולת הצנזורה.

5 תגובות בנושא “מי יצנזר את המצנזרים”

  1. נקודה מעניינת. לא חשבתי על זה ככה.
    אבל אני לא בטוח שאפשר לפסול לגמרי את האפשרות שרבני ש"ס אכן רוצים להשפיע גם על החילונים. הרי נחקקו בישראל לא מעט חוקי דת (חזיר, חמץ, אין תחבורה ציבורית בשבת וכו') שעניינם הוא אך ורק שינוי אורחות חייהם של החילונים. יש למפלגות הדתיות אינטרס לא מוסתר לכפות את דתם על אלו שאינם מעוניינים בה.
    מה שכן, אני מסכים שהפורנו הוא רק חלק ממה שהם רוצים לחסום (ופורנו זה עניין של הגדרה – מבחינתם גם בחורה עם שרוול קצר זו פריצות). מה שצריך להטריד אותם יותר הם אתרים שעלולים ח"ו לגרום לעדר (כולל חילונים "מסורתיים") להתחיל לחשוב, להכיר השקפות שונות, ולהגיע למסקנה שאולי כל הסיפור הזה עם אלוהים הוא לא בדיוק האמת שאין בלתה.

  2. איה – תודה.

    ירון – אין ספק שיש מניעים נוספים. תמיד יש רצון מצד המפלגות הדתיות להציג הישגים בחקיקה דתית או בהגברת אכיפה (דוגמאות: היא אכיפת איסור הצגת חמץ, מרכזי קניות הפתוחים בשבת וכו'). זה לחץ שקיים תמיד. במקרה הזה, הפשקווילים ההיסטריים רומזים שיש מניע נוסף ודחוף אף יותר.
    לפי דעתי כל הדיבורים שלהם על פורנו הם מסך עשן שנועד לפתות את הציבור, בגלל החשיפה של ילדים לחומרים האלה, כשהמטרה האמיתית היא הציבור החרדי. אני ארחיק לכת ואומר שלו החוק היה נכנס לתוקף, הם היו מעוניינים (אולי באמצעות שר התקשורת) להשיג את הרשימות של המתחברים המבקשים שלא יהיה סינון בקו שלהם, כדי לבדוק אילו אנשים מקרב הציבור שלהם ביקש את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *