עוד פעם לקט?!

זה שאני לא צופה בארץ נהדרת, לא אומר שאני לא מודע לזה שהם משדרים 4 תוכניות לקט על כל 3 מקוריות. אבל גם לקט צריך לדעת לעשות – כי אפשר לעשות לקט מעולה, ואפשר פשוט לזרוק קטעים אקראיים עד שתתמלא שעה. למען ההגינות צריך לומר, של-"שידורי קשת" אין סיבה להתאמץ, כי גם שיקופית עם הפרצוף של טל פרידמן יכולה לעשות 12% רייטינג ביום שישי בערב; למה לבזבז משאבים על משהו איכותי אם אפשר למחזר?

גם בסדרת הטלויזיה CSI (המקורית, מלאס-ווגאס; לא מיאמי או ניו-יורק המוצלחים הרבה פחות) שודר השבוע לקט, או מה שמכונה clip show – פרק המורכב בעיקרו מקטעים שכבר שודרו. אבל איזה הבדל! כאן הסיפור היה שעובדי המעבדה, הדרג השני והבלתי-מוערך, עוברים על הראיות בתיק בלתי פתור ומנסים לגלות עובדות חדשות שיקדמו את החקירה. בדרך כלל הדמויות האלה מקבלות זמן מסך של 2-3 דקות כל פרק; הפעם הבמה היתה שלהם.

כך זכינו בהזדמנות לעבור על ארבעה מקרי רצח שהופיעו העונה, המיוחסים כולם ל-"רוצח המיניאטורות", שנוהג להשאיר אחריו דגם מושלם של זירת הפשע, כולל כל מה שנמצא בחדר, וכולל הגופה (שלולית הדם במיניאטורה אפילו עשויה מהדם של הנרצח!), כשברור שלוקח חודשים לייצר דגם כל כך מדויק. החשוד העיקרי בתיק התאבד לעין המצלמה, ומאז, למעשה, לא היתה התקדמות בחקירה. מן הסתם הסיבה לפרק הזה היא שהתיק ייפתר בקרוב (יש רק עוד שני פרקים לסיום העונה), אבל זה לא מוריד מהיותו פרק מקורי ומהנה, לא פחות מכל פרק ממוצע של CSI. הסדרה נמצאת כרגע בעונתה השביעית, וגם אחרי פרק-שיא בסוף העונה החמישית – פרק כפול שנכתב ובוים ע"י קוונטין טראנטינו – היא בהחלט שומרת על רמה גבוהה.

הסיבה היא, איך לא, השוק החופשי. סדרה מתדרדת מאבדת צופים יותר מהר משאולמרט מאבד תמיכה. דוגמה טובה היא "תיקים באפלה": סדרה שהיתה על גג העולם ונפלה בגלל שהפרקים הפכו נוראים ואיומים. גם עונה תשיעית די טובה לא הצילה אותה – כי אף אחד כבר לא צפה. ל-"קשת" אין בעיה כזו: בטטות הכורסה ממשיכות ללחוץ 22 בשלט, אפילו אם אין מה לראות. אנשים עם מוח כבוי הם אנשים שהמפרסמים אוהבים, כי הפרסומות נספגות שם יותר טוב, והכסף ממשיך לזרום כמו שמפניה אצל זכייניות ערוץ 2.

8 תגובות בנושא “עוד פעם לקט?!”

 1. פוסט נחמד, ואפילו מועיל, אם אני מחפש סדרה לצפות בה.

  אבל למה בפיד כתוב רק שבישראל, כל דקה של טלויזיה שווה 3 דקות – כי הפרק שאתם רואים עכשיו עוד ישודר וימוחזר עד אין קץ? איך זה אמור לרמוז לי על מה הפוסט וששווה להכנס?

  אני קורא לכל הבלוגרים לפרסם פוסטים מלאים בפידים, ובהזדמנות זאת גם מבקש לדאוג ליישורם לימין עם dir=rtl, כדי שאפשר יהיה לקרוא אותם עם מבחר גדול יותר של קוראי רסס.

 2. ידידי היקר, שדה התקציר בפיד אמור להכיל תקציר, ולכן קוראים לו תקציר. אני מתקשה להבין למה אתה מנסה לכופף את כל הבלוגרים בישראל כך שיתאימו לצורת השימוש שלך בקורא רסס. כך גם עם dir=rtl – זה שהקורא שלך (גוגל, אם אינני טועה) לא יודע להתמודד עם טקסט עברי, זו לא סיבה שכולם יתיישרו לפיו; והאמת היא שזה חוטא לפילוסופייה של XML, שלא אמור להכיל ענייני תצוגה אלא רק את המידע עצמו.

  חוץ מזה, אם רק תקרא את הפיד, הסיכוי שתגיב הוא נמוך מאוד, והסיכוי שתראה את הכותרות שאני מייצר כל חודש ועובד עליהן קשה הוא נמוך עוד יותר. אני אוהב שאנשים נכנסים לאתר שלי (ואני משלם כסף טוב ל-GoDaddy על רוחב הפס), ואני גם אוהב להיכנס לאתרים אחרים ולראות את העיצוב שלהם.

 3. הדיון על פידים מקוצררים נגד מלאים (אתה בערך היחיד שאני מכיר שטורח לרשום תקציר, היחיד חוץ ממך שעולה לי לראש זה התקצירים של זגוגיות זצ"ל) מוסמס ובואס במלואו, כולם כבר קבעו עמדה ולא יזוזו.

  נכון שבXML אמור להיות תוכן, ותוכן בלבד, אבל אין שום חלק בתקן (עד כמה שאני יודע) שמדבר על כיווניות התוכן. והרי אין ויכוח על כך ש"תקן XML אומר:" ו":אומר XML תקן" אינם אותו תוכן.

  ניסיתי לראות את העונה הזו של CSI, אבל זוג הפרקים הראשונים עייף אותי…

  ואפילו scrubs הרשו לעצמם לשדר העונה פרק clip show – ואף הוציאו אותו מהסדר הכרונולוגי של העונה – כך שראינו את דוקטור קוקס קירח מספר פרקים משמעותי לפני שהוא הסתפר!

  הפוסט הבא: עתיד מזהיר – המיטב.

  הפוסט לאחריו: עתיד מזהיר – חייו ומותו של "עוד פעם לקט?!"

 4. אני לא יודע את ההיסטוריה שלך עם CSI, אבל כשאני שמעתי שטראנטינו עומד לביים פרק כפול, לא רציתי לראות רק אותו, אז ראיתי את כל הסדרה מההתחלה כדי שיהיה לי קונטקסט עבור סוף העונה החמישית. בסך הכל אני חושב שהרווחתי, כי יצא לי לראות סדרה נהדרת, וגם הבנתי ש-CSI:NY (שראיתי עד אז) היא ממש נחותה לעומת המקורית.

  ובעניין XML – כבוגר התקופה האומללה של Hebrew-Visual נגד Hebrew-Logical אני אומר: אסור לשחק עם המידע המקורי. בתצוגה, תעשה מה שבא לך.

 5. hebrew visual. ברררר.

  יש לך איזה WEBFONT בשבילי?

  (והאם ניתן לקרוא להוספת div style="direction: rtl;" משחק עם המידע המקורי?

  זה לא שכתבתי éãéíçã ìòýøäë, בכל זאת פרופורציות.)

 6. זה לא ממש מדוייק. גם בחו"ל יש חופשות לצוות ההפקה. רק ששם, במקום לקט, פשוט משדרים שידורים חוזרים וזהו. קח לדוגמא תוכנית קצת יותר קרובה לז'אנר של ארץ נהדרת: הדיילי שואו של ג'ון סטיוארט. אחת לכמה זמן נקבל, במקום תוכנית חדשה, שידור חוזר של תוכנית מלפני כמה שבועות. לפעמים השידורים החוזרים ימשכו שבוע. אלו החופשות של צוות התוכנית, וזה לגיטימי לגמרי.

  בישראל, כמובן, עושים את זה בצורה קיצונית משהו.

  גם בסדרות עלילתיות עושים אותו דבר, אבל מסיבה אחרת: כדי להאריך את ה"עונה". מדי פעם, באמצע עונה, ישדרו לך במקום פרק חדש פרק בשידור חוזר. ככה עונה של 13 פרקים נמשכת על פני חצי שנה במקום להגמר לפני שהיא התחילה.

 7. כל זה בהחלט נכון, במספר הסתייגויות:

  – ההבדל בין הדיילי שואו ובין ארץ נהדרת הוא שהדיילי שואו מפיקים 4 תוכניות בשבוע, כל שבוע (מלבד חופשות), כבר יותר מ-10 שנים. ארץ נהדרת מפיקים 8-12 תוכניות בשנה.

  – בסדרות עלילתיות, מועדי השידור ידועים מראש בתחילת העונה. ידוע באיזה שבוע יש פרק חדש ובאיזה לא. כמו כן, כל הסדרות לוקחות תקופות-חופש באיזור כריסמס, ובחודש מרץ (בגלל משחקי הכדורסל – March Madness).

  – בנוסף יש לאחרונה טרנד של שידור עונה שלמה ללא הפסקות (כמו שעושים ב-"24") או עם הפסקה אחת ארוכה, בה משדרים סדרה אחרת (כמו עם "אבודים", שהופסקה לחודשיים לטובת שידור הסדרה "The Black Donnelys").

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *