כשמגיע כבוד – צריך לתת

זה כמה שנים שאני עובד עם נתב אלחוטי תוצרת D-Link (דגם 624). כשקניתי אותו הוא התיימר לתמוך ב-L2TP, שהוא הפרוטוקול שצריך כשמתחברים לאינטרנט דרך הכבלים. הוא אכן תומך, תיאורטית, אבל החיבור מעולם לא היה אמין – לפעמים מתחבר בנסיון הראשון, לפעמים לוקח כמה דקות, ולפעמים לא מתחבר ולא ברור למה. עוד יותר גרועה מזה היא היציבות: כל אפליקציה יותר כבדה מדפדפן – נאמר אימיול (תוכנה חוקית לחלוטין, למי שירצה לקפוץ עלי ולנשוך אותי בצואר) – גורמת לנתב לאתחל את עצמו כל 5 דקות בערך. וזה גרוע, כי באיתחול כזה גם הרשת הפנימית (כלומר המתג – switch וגם הרשת האלחוטית) מפסיקה לעבוד.

המצב היה בלתי נסבל, ולכן עברתי לתצורה חלופית. הנתב הפך ל-DHCP client – כלומר קיבל כתובת IP ברשת של הכבלים. ואז אחד המחשבים ברשת השתמש בחייגן כדי ליצור חיבור L2TP לספק האינטרנט. שאר המחשבים ברשת עברו דרכו – באמצעות Internet Connection Sharing, שזה בעצם שירות ניתוב של Windows. כך כל עול הניתוב עובר למחשב, והנתב עושה חיים ולא עובד קשה. אז נכון שהמחשב הזה חייב להיות דלוק כל הזמן, אבל האמינות והזמינות של האינטרנט הפכו להיות גבוהות ביותר.

לאחרונה, המצב התחיל להשתנות. פתאום היו אתרים לא זמינים, אי אפשר היה להיכנס ל-GMail, ומסנג'ר לא עבד. אבל אתרים אחרים כן עבדו, בלי שום בעיה. באופן תיאורטי, הנתב לא יכול להיות אשם, כי המחשב המחייג יוצר VPN עם ספק האינטרנט; הנתב לא יכול להשפיע בלי להפיל את הקישור לגמרי. ובכל זאת, כשהוצאתי את הנתב מהתמונה – לדוגמה, על ידי חיבור ישיר למודם – הבעיות נעלמו.

אבל כל זה נגמר, עכשיו כשעברתי לנתב חדש – Linksys דגם WRT54GL. בלי ספק, הנתב הביתי הטוב ביותר שעבדתי איתו עד היום. יציב, עובד מהשניה הראשונה, מתחבר באמינות, תומך בכבלים כמו שצריך, מריץ מערכת הפעלה פתוחה (ולכן יש מגוון חלופות שאפשר להתקין – עם יכולות מקצועיות!). וכל זה ב-400 שקל. אפילו החיבור האלחוטי עובד מהר יותר. אני מצטער עכשיו על כל הזמן שסבלתי עם הנתב הקודם.

לא, אין לי שום מניות של היצרן, אני לא מקבל אחוזים, ומצידי תתחברו לאינטרנט עם מודם חיוג 2400 באוד. אבל כשאני מגלה מוצר שמקיים את כל מה שהוא מבטיח – אני נותן לו את הכבוד המגיע לו.

11 תגובות בנושא “כשמגיע כבוד – צריך לתת”

 1. תיזהר, המודם 2400 שלי עדיין יושב כאן איפשהו!

  בחיבור שלי דרך הכבלים אני מקפיד לדרוש מהם חיבור במה שהם קוראים לו MPLS – חיבור ישיר ללא חייגן. ככה החיבור לאינטרנט הוא חיבור DHCP פשוט, וכל ראוטר, מחשב, מחשב נייד, טלפון אינטרנט או כל ציוד רשת אחר יודע להתמודד עם החיבור.

  יש לציין שנטויז'ן לא מאפשרים חיבור כזה, ו012 נותנים אותו תמורת תשלום.

  ויש שמועה ש013 חוסמים פורטים של שיתוף קבצים, אבל כל תוכנה שמכבדת את עצמה נותנת לבחור פורט אקראי.

 2. אני ב-013 ואין לי שום חסימות, אם כי עושה רושם שהפורטים הדיפולטיים עמוסים מאוד (או שיש עליהם throttling כמובן, וזה נראה לי די לגיטימי). מצד שני, בלוק כתובות ה-IP הקבועות שלהם כנראה פתוח לגמרי (לפי אחת התגובות ב-YNET), אז אולי זה בכלל לא נוגע אלי.

  אגב, היה לי אחד מראשוני המודמים עם פקס 9600 (זה היה ב-92' לדעתי). אנשים ראו פקס מופיע על המסך ונכנסו להלם.

 3. אני עד היום לא יודע איך זה עבד, אבל בעזרת ווינדוז 95 ופקס מודם אפשר היה לשלוח קבצי וורד עם אטאצ'מנט, וזה עבר כקובץ בתוך הפקס, במין קומבינה מייקרוסופטית מוזרה להפליא (כששלוחים למחשב אחר באמצעות mail exchange, כמובן).

  ו9600 בשנת 1992? זה לא עלה כמו בית?

 4. שאלה לגבי הפורטים, מה הקטע עם חסימה/הגבלה של פורטים ספציפיים ? הרי מימלא אני יכול לבחור ולשנות את הפורטים של הפרד (כפי שאכן עשיתי מסיבות אחרות).

  אדימקס אלחוטי פשוט וזול (חיבור של בזק), בהתחלה בדקתי את תדירות הניתוקים, זה קורה משהו כמו פעם בחודש.

 5. דני – מן הסתם רוב ספקי האינטרנט בישראל מגבילים את הפורטים הכבדים ביותר, כי הם מאוד עמוסים. ראיתי במו עיני מישהו ששינה את הפורט בפרד ומייד המהירות שלו עלתה ב-300%. מלבד פורטים, אין דרך אחרת לחסום את הפרד, במיוחד מאז שיש Obfuscated Connection (בדוק שזה מאופשר אצלך) שמונע אפשרות של ניתוח הפרוטוקול.

  צפריר – המודם היה 2400, הפקס היה 9600. ושלחו לי מאמריקה…

 6. פעם היה לי מודם Alcatel Speedtouch Home ש"נפרץ" והפך עאלק-ראוטר, עם hub קטן מחובר אליו, ועבד יפה, יחסית, אבל בשלב מסוים נמאס לי מה"יחסית",

  קניתי Linksys WRT54G בארה"ב, החלפתי לו 'קושחה' כמו שאמרת, ועכשיו הוא בכלל WRT54GS… ועובד פיקס.

  הדבר היחיד שקצת מוזר לי הוא שאני לא מצליח להתחבר ממחשב הווינדוס לממשק הווב של הראוטר, ולעומת זאת ממחשב הלינוקס שיש לי (אובונטו, עם opensuseזה גם לא עבד) אין לי בעייה.

  הווינדוס מזהה את הראוטר כ uPnP device והכל, אבל לא נותן משום מה להכינס לממשק הניהול. מישהו מכיר איזה tweak או הגדרה שצריך לשנות?

 7. ר"ש – אפשר לקנות את הראוטר המעולה הזה ב 30 דולר בארה"ב.

  הראוטר היחיד עם ערך בוויקפדיה, כבוד.

 8. אני בברק הם לא חוסמים פורטים – הם מגבילים תעבורה ברשתות P2P פרטיות ופופולריות והבעיות הם חיבור לטרקרים מהירים בכל שעות היום (בלילה הכל רץ) והגבלת מהירות בשירותים כמו

  JOOST

  במקום להיכנס לויכוחים – הוכחה פשוטה היא שפןט שינוי שם וססמה והתחברות עם ספק אחר באותו מחשב – ורואים בהבדל!

  אז למה כולנו לא מחליפים ספק ? – כי לא ברור האם לאחר שבועיים הספק השני גם יעשה בעיות

  למי שמוריד 24/7 במהירויות שהוא משלם עליהם

 9. לצפריר… הם פשוט חוסמים כמעט כול פורט שאין לו הגדרה מסודרת. 21, 22, 80 כמובן יעבדו. על כל שאר הפורטים לא הייתי סומך! פשוט בושה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *